| erabianleonard a întrebat:

Daca o masina este inmatriculata pe alta tara si are taxa de timbru platita si tot pus la punct, trebuie neaparat sa o inmatriculezi si in Romania si sa ii platesti taxa de timbru, etc aici?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Incearca sa fii ceva mai explicit.
Daca o masina are taxa de timbru deja platita, nu mai trebuie sa o platesti, logic. De inmatriculat trebuie neaparat sa o inmatriculezi daca ai cumparat-o, iar asta nu "SI in Romania", pentru ca nu poate fi in acelasi timp inmatriculata in doua tari. Asa ca spune-ne mai in detaliu despre ce e vorba, ca asa fiecare intelege ce vrea, iar raspunsurile vor fi pe masura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca e inmatriculata in alta tara, are taxele platite in tara respectiva. Daca tu ai resedinta in respectiva tara atunci o poti coduce, daca nu esti obligat sa o imatriculezi in Ro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca masina e inmatriculata in alta tara, atat timp cat acea tara e in UE poti circula cu masina si in Romania, cu conditia sa reinnoiesti taxele in acea tara.
Insa trebuie sa ai macar o procura notariala de imputernicire pentru a circula cu ea, daca nu este pe numele tau.

| Florian20405 a răspuns:

Daca vrei sa o aduci in tara vei putea scoate 3 numere rosii care au valabilitate fiecare dintre ele o luna (in total 3 luni poti sta cu numerele rosii) dupa care vei fi obigat sa o inmatriculezi daca vrei sa mai circuli cu ea pe drumurile publice.Este obligatoriu:
1.RAR-u+ITP-u
2.Asigurare RCA
3. TImbru de mediu platit (sau ii dai in judecat, dar cat de judeci cu ei nu are rost sa-i dai in judecata).
Bafta!

| Ganea_Ionut_1997 a răspuns:

Nu mai trebuie sa platesti taxa de timbru odata ce o are platita