| Marianahsvvd a întrebat:

După ce cumperi o mașina care are numere rosii, ce e recomandat sa faci? Poti sa-i iei in continuare numere rosii? Sau sa o înmatriculezi nu inteleg
Ce e necesar când vrei sa iei o mașina?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Sa o inmatriculezi cat mai repede, numere rosii ai voie sa le tii doar 90 de zile, stiu cazuri de samsari care vand masinile cu numere rosii expirate, atrag atentia ca circularea cu numere rosii expirate este infractiune! Dar nu te speria, cazurile sunt rare.
De ce fac acei samsari acele lucruri banuiesc ca sa nu inmatriculeze masina cu numere negre pe numele lor, desi este o prostie inca se poarta.
Nu stiu de la cine ai luat sau vrei sa iei masina dar nu cumpara fara a face act de vanzare-cumparare!
Si cei de la acte auto- care sunt societati ce fac acte de vanzare-cumparare- iti pot da indrumari, sfaturi sau chiar te pot ajuta ei sa inmatriculezi masina pe numele tau.

Ce acte iti trebuiesc pentru a trece de la numere rosii la cele negre :
https://drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

Pentru informatii concrete apeleaza cu incredere la biroul de inmatriculari (Direcția regim permise de conducere și înmatriculare) din orasul/judetul tau, acolo te vor lamuri ce anume sa faci si cum sa nu fii pacalita in vreun fel, insa inarmeaza-te cu rabdare acolo e plin de cetateni care vin pentru diferite chestii inmatriculari in general

Eu atat m-am priceput, nu ma ocup cu vanzarea de masini, cei care fac asta te-ar putea invata mai multe sau cei care care au achizitionat recent o masina!