| asbif a întrebat:

Dupa ce motor (masina) sa ma uit daca vreau consum mic? Si ma refer la prima masina.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un diesel de 1.5

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa alegi o masina echilibrata la raportul caroserie-motor. Adica sa nu cumperi ditamai break-ul cu motor 1.4, dar nici o chichineata in 2 usi cu 1.6. Daca e caroserie grea cu motor pe benzina, trebuie macar 1.8 ca sa nu fie submotorizat, iar consumul ar putea fi undeva la 9-10% in oras (chiar peste) si 5-7% in afara. Daca iti cumperi masina mica si motor mai mare decat ar fi necesar (de exemplu Polo 1.4 8v), iarasi nu e bine, ca motorul e de capacitate normala, va consuma cat un Logan, iar tu conduci un cuptor cu microunde, n-ai loc in portbagaj decat de poseta prietenei.
Motoarele diesel de capacitate mica nu sunt prea durabile, si multe suna foarte urat, desi exista si motoare bune (1.3 CDTI de la Opel).
Daca e prima masina pentru tine eu personal ti-as recomanda Opel Corsa 1.0-1.2 sau Opel Astra 1.2-1.4. Daca vrei ceva mai mare cu consum redus, recomand Golf 4 1.9 TDI.

| asbif explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de sfaturi cred ca ceva de genul o sa ma uit big grin un Corsa sau un Astra. Ca in 1500 euro nu cred ca mai poti gasi ceva cu un consum mic.

| kar1GaNNN a răspuns:

Un Ford Focus sau un Wolskvagen Golf happy

| kar1GaNNN a răspuns (pentru kar1GaNNN):

+ Consum mic 6%

| asbif explică (pentru kar1GaNNN):

Bun Bun, dar ce motor sa ma uit benzina/diesel, mare/mic

| kar1GaNNN a răspuns (pentru asbif):

Pai de exemplu la ford focus e pe motorina ceea ce rezulta ca e diesel, si motorul este de 1.8 happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cauta un motor Diesel de 1.5, maxim 1.6 cmc.

| ovdiuc a răspuns:

1.7 e perfect

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Smart for-two 0.4 cdi (e mercedes)

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Opel Astra 1.4, 74kw/100cp! Consum mic, fiabilitate maxima! Succes!