| Nicola_Claudiu_1997 a întrebat:

Este legal sa iti montezi in faruri banda led de culoare alba?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este ilegal sa aduci modificari farurilor masinii!

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu este.

Dar, daca totusi vrei un aspect mai deosebit, poti schimba farurile cu unele de producator (tuning) acele faruri vin direct cu omologare TUV si nu o sa ai probleme din punct de vedere legal.
Doar ca o sa ai ceva probleme cu luminozitatea, cel mai adesea acel gen de faruri lumineaza foarte prost.

| xerxes1 a răspuns:

Modificarea sistemului de iluminare al masinii?
Nu suna prea bine.
Art.101: Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în Clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.

Art.112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoa-rele cazuri: vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate.

| Evolution a răspuns:

Conform legii, toate luminile trebuiesc omologate (exterioare). Deci legal nu prea ai voie. Dar practic daca le moentezi si sunt de culoare alba si nu arata urat ca la tigani si nu deranjeaza ceilalti participanti in trafic si te ajuta pe tine si ofera un aspect placut masinii, poti sa le montezi fara nici-o problema.
Si eu mi-am montat si am pus si leduri peste tot (bineinteles, neomologate) dar nimeni nu mi-a facut nimic pentru ca nu afecteaza ceilalti participanti in trafic si mi-a zis si politistul ca nu se ia de tine, decat daca chiar gasesti unul aiurea care e pornit sa iti verifice masina peste tot sa iti dea amenda. Dar oricum si asta se poate contesta. Doar cand faci ITP-ul (RAR) am auzit ca trebuie sa le dai jos atunci... dupa le poti pune iar.
Dar daca vrei sa iti montezi lumini de zi cu banda led albe, eu cred ca le poti monta fara griji, am 2 prieteni care si-au montat si au trecut si ITP-ul cu ele si nimeni nu a spus nimic.
Succes!

| Nicola_Claudiu_1997 explică (pentru Evolution):

Eu vreau sa le montez pe un ford focus mk1 2003.....si astea i-ar da un aspect foarte fain

| Evolution a răspuns (pentru Nicola_Claudiu_1997):

Eu zic sa le montezi, daca nu influenteaza ceilalti participanti la trafic, nu are ce sa se intample. In plus e doar o banda led, le poti demonta foarte usor in caz de ceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nicola_Claudiu_1997):

Iti poate fi ridicat certificatul de inmatriculare pentru ele.
Si nici nu cred ca ar arata bine, o sa se vada de la o posta ca sunt lipite acolo.

| Antonio_Sebastian_1997 a răspuns:

Este ilegal, posibil doar cu omologare rar.

| ViorelApitoaiei a răspuns:

Este legal să-ți montezi bandă led deasupra de faruri a mașini personale!