| Laurentiu_Irimia_2002 a întrebat:

Evacuare:
As dori sa fac modificarile necesare pentru ca masina mea ca sa fie mai silentioasa, exista o asa zisa "evacuare silentioasa"?
Am un motor de 2.5 turbo diesel(nu ma pricep, astept raspunsuri merci)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele diesel nu prea fac galagie pe evacuare. Daca ai catalizatorul si finala la locul ei, iar traseul nu are scapari, galagia o sa se auda din fata, de la motor.
Iar la motorul diesel, mersul e silentios cand:
1. avansul merge perfect
2. injectoarele sunt in stare buna (de oricare generatie ar fi)
3. compresia motorului este mare si egala intre cilindri
4. distributia e in stare buna
5. curelele si accesoriile sunt si ele in stare buna, cu rulmenti si fulii bune, gresate
6. uleiul pus in motor e suficient de gros incat sa unga, dar si subtire la rece, ca sa ajunga peste tot (aviz expertilor cu 10W40 in masini dupa 2000)
7. tachetii mecanici sunt corect reglati, ori cei hidraulici sa nu fie defecti
8. motorul nu e pompe-duse, Roman diesel de Brasov, sau alte carute cu injectia actionata de came, cum erau la moda pe vremea traitului in pestera.

1 răspuns: