| Nagh_Mark_1997 a întrebat:

Exista numere de inmatriculare personalizate in Romania?
Am vazut la olandezi, scria pe placuta "VAMPYR" si tot felul...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numerele romanesti sunt standar,
2 litere pentru judet (1 pentru Bucurestti)
2 cifre
3 litere

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Da, exista si personalizate, gen XX ZZ MMM, unde XX e prefixul judetului, si restul poti alege tu cu conditia sa nu mai fie deja utilizate sau interzise acele formatii.

| DataSoft a răspuns:

In Ro nu cred ca sunt.dar in Austria sunt dar prima litera e a localitati si trebuie sa contina cel putin o cifra spre exemplu W BOSS 5. si maximul de litere pe placa este de 5 caractere si o cifra in vienna
gen asa http://www.olavsplates.com/foto_a/a_gipa2.jpg dar in exemplul asta sunt mai putine litere pe placa dupa prima litera care este a orasului/zonei

| ȘefuLaValută a răspuns:

Exista peste tot.Sunt legale atat timp cat nu circuli pe drumul public