| TraSneL a întrebat:

Exista vreo posibilitate sa pun un motor diesel de pe un opel corsa b pe un opel tigra care are benzina? Sunt constient ca sunt multe de schimbat dar vreau doar sa stiu daca se poate.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil te costa modificarea cat ambele masini la un loc

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca sunt corecte informatiile de pe wikipedia, Tigra e facut pe platforma Corsa B, deci exista posibilitatea ca tot ansamblul motor-transmisie, sa se potriveasca pe Tigra, fara modificari.
Acum insa nu poti sti decat pe incercate, Opel nu face toate masinile din aceleasi piese. La VAG e simplu, iei piese de pe A3 si le pui pe Octavia, Leon sau Golf, de pe A4 pe Passat, si tot asa... La Opel insa, fiecare model are piesele proiectate separat, facute cu cap, nu puse la nimereala.