| Chrystyan_Cristi_1992 a întrebat:

am și eu un Opel corsa b motor 1000cm pe benzina și îmi consuma exagerat de mult din ce cauza poate sa fie? Vreau sa menționez ca debitmetru e stricat la ea poate sa fie și din cauza asta?

2 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

Pai normal ca din cauza debitmetrului iti consuma mult.
Debitmetrul are rolul de a masura cantitatea de aer care este aspirata de motor, si in functie de aceasta calculatorul stabileste cata benzina sa iti dea ca motorul sa functioneze in parametri.
Pentru a mai reduce din consumul de benzina, e foarte important ca filtrul de aer sa fie scchimbat undeva in intervalul 8000-1000 km.

| Black38 a răspuns:

Nu are treaba debimetrul.Verifica tot circuitul de alimentare, poate ai pierderi pe undeva