| eXtreme21 a întrebat:

Explicati-mi si mie cum sta treaba cu masinile aduse din afara si cele din tara, tot ce tine de inmatriculare si cumparare. Sa zicem ca vreau sa cumpar o masina adusa din afara, care are numere de Franta si se afla in Romania masina acum. Ce trebuie facut?

3 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Nu iti recomand sa cumperi masini din Franta/Spania/Belgia/Olanda. Majoritatea sunt masini vai de ele, revizii facute tarziu, sau facute deloc, accidentate si lista poate continua. Si alea de Italia sunt putin forjate, la alea trebuie sa ai grija la cateva aspecte : tabla nu o sa fie dreapta nici daca te rogi. Astia au strazile super mici si se mai intampla sa se atinga uneori. Urmatorul aspect ar fi faptul ca italienii (cam 45-50% din cei care poseda permis de conducere) nu prea stiu sa conduca. Efectiv lasa masinile in mijlocul intersectiei, ori merg cu treapta 2 pana la 70-80 km/h, etc. Si nu in ultimul rand, este un grup care face smecherii mari. Le dai banul, pleci cu masina (inca inscrisa pe numele lor) si cand vrei s-o inmatriculezi in Romania pe numele tau, afli cu stupoare ca masina e data ca furata. Parerea mea, cele mai bune masini SH se gasesc in nord-vestul Germaniei. Ai grija sa nu fie roman/polonez/turc/rus dealerul. Sper ca am fost de ajutor.

| eXtreme21 explică (pentru MariusF23):

Ma frate, eu am dat un exemplu Franta, nu am zis ca o sa iau de acolo. Pe mine ma intereseaza partea cu inmatricularea mai mult. Mai bine nu raspundeai decat sa stai sa-mi explici mie ca nu e bine sa iau masina de acolo, de acolo sau de acolo.

| Claudiups a răspuns:

Te duci la politie si iti iei numere pentru masina (costa bani), daca sunt rosii sunt temporare iar daca sunt negre sunt pentru cativa ani!