| GegGeorgian a întrebat:

Heei TPU! Am un Aprilia Rs 50 si am o mica problema. cand o accelerez in orice viteza cateodata e foarte puturoasa. in sensul ca pleaca greu dupa loc in a 1'a. prinde viteza, se tureaza pana in 12 mii.dar cateodata se tureaza pana in 7-8 mii si apoi se taie..adica se tureaza in gol, iar cand schimb viteza se incetineste foarte mult cateodata si moare motoru, nu imi sta nici in relantiu...dar mai sunt momente in care merge perfect, are toane. si ce am observat ca apa pentru racire fierbe foarte repede si o scoate afara pe unde am bagat'o. asta ar fi ceva normal daca ar fi prea multa..si e posibil, dar de ce fierbe asa repede?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da-i chiuloasa jos, schimba-i termostatul si controleaza bine garnitura de la chiuloasa sa nu fie piscata, sau chiar pune-i alta noua! Un alt termostat este obligatoriu! Fierbe prea repede tocmai din cauza termostatului ce nu mai deschide si apa nu-si mai face circuitul pentru racirea corecta a motorului! Dupa ce i-ai schimbat termostatul si garnitura spune-mi si mie cum se comporta! Bafta Geg!

| GegGeorgian explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Salut, multumesc mult de ajutor, am vorbit azi cu un mecanic si mi-a spus ca este garnitura de chiuloasa este fisurata, din acest motiv se taie turatia, si + de asta intra apa din radiator in capu pistonului si porneste greu, iar cand porneste scoate un fum albicios.iar din acest motiv numai sta nici in relantiu, cat despre termostat cred ca e totul okey...asta voi vedea dupa ce schimb garnitura

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru GegGeorgian):

Scuza-ma,eu asa lucrez, cand sunt probleme la garnitura de chiuloasa, schimb si termostatul, costa cativa euro!

| GegGeorgian explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am inteles, o sa tin cont de sfaturile tale

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ai mesaj, Georgian!