| raluca_chifa a întrebat:

Hei!
Am un BMW seria 3 din 2001. El a fost adus din Germania in 2007, eu fiind singurul proprietar de cand mi-a fost adus, deci al doilea proprietar al masinii, primul fiind neamtul. Masina a fost luata de la o cunostinta, totul fiind ok.

Acum, masina a fost dusa la reparat. Tot aceasta cunostinta a pus service-ul sa desfaca masina bucatica cu bucatica, piesa cu piesa pentru a o curata, inlocui ce era de inlocuit, reparat, scapat de rugina tot etc.
Credeti ca prin tot ceea ce s-a facut, masina poate fi vanduta cu un pret mai mare de 2000 de euro?
Precizez ca masina are pana in 100. 000km, fiind foarte putin folosita, fiind kilometrajul real, masina fiind a bunicilor.

Multumesc. Ce spuneti?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi, dar nu ai de unde sa stii daca apare un pasionat suficient de serios incat sa cumpere una buna.
Valoarea masinii va creste peste inca vreo 10 ani de acum, cand va fi cu potential colectibil.
In prezent, e46 e tigaia de care s-au saturat si tiganii saraci, se vand cu 1000e, multi le baga la drifturi pana nu mai ramane nimic bun pe ea, etc.
Peste astia 10 ani, va fi cum e e36 acum, si vor urca preturile.
Uita-te la ce preturi a ajuns e30.

| Digikey a răspuns:

"Tot aceasta cunostinta a pus service-ul sa desfaca masina bucatica cu bucatica, piesa cu piesa pentru a o curata, inlocui ce era de inlocuit, reparat, scapat de rugina tot etc."|

Ai vazut prea multe filme, nu exista asa ceva.
Ora de manopera in service este intre 100 si 300 de lei pe ora.
Demontatul si remontatul ar costa mai mult decat o masina noua.