| fresHZoNe a întrebat:

Hellăăăuuu happy

Am urmatoarea situatie si sper sa ma ajute cineva care intr-adevar stie. Am cumparat acum ceva timp un moped, l-am inregistrat la primarie, toate bune si frumoase.
Am vandut scuterul, dar nu am facut act de vanzare-cumparare. Vreau sa fac acel act de vanzare-cumparare, dar vreau ca mopedul sa ramana cu aceleasi numere (ma gandesc ca se poate si fara sa il radiez).
Ce trebuie sa fac in acest caz? Se poate sa fac acel act la notar si sa trec numele noului proprietar pe talon?
Ca sa scap de el la impozit trebuie neaparat sa il radiez?

Astept parerile voastre. Cel mai bun si detaliat raspuns primeste fundita de la mine.

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Tu trebuie sa faci doar un contract de Vanzare - Cumparare atata tot! Si pe urma cu contractul acela sa mergi la primarie sa ti-l scoata de la impozit! Atata tot!

| stlucian a răspuns:

Inscriete aici:

http://www.wall-street.ro/......le_46.html

si intreaba tot ce te intereseaza d.p.d.v. juridic.

Ca sa scapi de impozit clar ca trebuie radiat! Cat despre noul proprietar vezi mai sus si de ce acte ai nevoie(copii/originale).

| ionutss a răspuns:

Ca sa scapi de impozit trebuie sa mergi cu noul proprietar la primarie sa l treci pe numele lui. Altfel vei plati tot tu in continuare impozitul.