| Alicezzz a întrebat:

Hello happy
Aveti idee care este cauza pentru care am probleme la pornire cu un Passat 2008 1.9 TDi?! Precizez ca are filtele schimbate recent, uleiul si doar in service autorizat am mers mereu nu la Gheorghe in curte! Azi i-am facut plinul iar si dupå 25 de km la primul semafor mi-a dat o vibratie ciudata iar turometru avea mici fluctuatii nu statea normal. Am mai mers cu ea inca 35 km fara probleme. Am ajuns unde aveam treaba iar dupå 15 min cand am vrut sa plec... sa o pornesc nu a mai pornit sad
m-am panicat cateva minute
( eu femeie) am incercat iar sa ii dau START, trage sa porneasca dar... nimic. Nu am fortat'o ca sa nu ii omor bateria.

Abia maine pot chema platforma si sa o duc in service. Aveti idee asa informativ care sa fie cauza? Sa fie bujiile? Sa fie cheia? Sa fie motorina? Sa fie pompa?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inseamna ca toata lumea trebuie sa fie in pana ca tine in toata Olanda. Aditivul pentru injectoare nu e inutil dar a fost suplimentar, tu ai avut filtrul infundat. Asta se poate intampla oricui si oriunde daca are norocul sa alimentese imediat dupa ce rezervorul benzinariei a fost incarcat de o cisterna auto atunci sau cateva minute inainte. Rezervoarele si cisternele contin la fund apa din condens si mizerii care se tulbura la transvazari si ajung in gura sorbului pompelor rezervoarelor. Lucratorii de acolo ar trebui sa opreasca pompele de livrare cand se fac aceste operatii. Daca spui ca te dai pe energie pozitiva te iau cu mine si te fac sofer de cisterna.

17 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La diesel nu se pune benzina.

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cine a pomenit de benzinå?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

Esti convins ca ai pus motorina?

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu ma subestima ca nu m-am nascut ieri si daca sunt femeie nu sunt proasta si in peste 11 ani de cand conduc mi au trecut zeci de masini prin garaj, din care una singura benzina.Nu te supåra ca iti spun dar actualmente mai am un A6 si un E220 intr-un cuvant toate inclusiv passat'ul sunt diesel. Asa ca... motivul nu este ca am incurcat vreun borcan!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

Poate descarca o cisterna in rezervor cand ai alimentat.

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Comparatia care o faci tu, este ca si cum ti-as spune eu acum : Tu sigur nu ai baut bere de la robinet? Cand la tine pe robinet curge apå! Cam asa m-ai intrebat tu pe mine cu benzina/motorina! Eu zic sa lasi mistourile!
Multumesc de pårere... o sa aflu sigur azi, cel tarziu luni.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

E, vezi, de aia nu merge pasatu, ai energie negativa.

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

rolling on the floor asta era måi Eugene cauza si eu nu stiam! Sa o iau de maine pe calea energiilor pozitive rolling on the floor

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

Sunt convins ca te tii de cuvant, bazez ca vei fi atat de multumita cu o stare mai buna incat ne vei elucida si noua misterul cand afli.

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da am aflat. motorina a fost de vina apa in motorina. Mi au bagat un aditiv pentru curatat injectoarele si ceva pentru motorina... ma rog asta este motorina de rahat de la Q8 in Danemarca. Important ca am rezolvat.

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

rolling on the floor rolling on the floor mi- a schimbat si filtru azi. Eu ti am zis ca am alimentat juma de rezervor si imediat a inceput sa faca figuri. Acu ma duc maine si cu Audi sa ii schimbe si aluia filtru.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

Te servesc eu cu orice schimburi iti sunt de folos, sunt mecanic si sofer laughing

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

laughing esti un dragut

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

Stiu, am manipulat multe soferite cu vechime de 11 ani.

| Alicezzz explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

rolling on the floor si eu am intalnit multe gåste rolling on the floor care se vedeau cocosi! rolling on the floor

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alicezzz):

Inseamna ca toata lumea trebuie sa fie in pana ca tine in toata Olanda. Aditivul pentru injectoare nu e inutil dar a fost suplimentar, tu ai avut filtrul infundat. Asta se poate intampla oricui si oriunde daca are norocul sa alimentese imediat dupa ce rezervorul benzinariei a fost incarcat de o cisterna auto atunci sau cateva minute inainte. Rezervoarele si cisternele contin la fund apa din condens si mizerii care se tulbura la transvazari si ajung in gura sorbului pompelor rezervoarelor. Lucratorii de acolo ar trebui sa opreasca pompele de livrare cand se fac aceste operatii. Daca spui ca te dai pe energie pozitiva te iau cu mine si te fac sofer de cisterna.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Un mecanic bun nu face multi purici intr-un service mare.
Poate castiga acasa intr-o zi cat la service autorizat VW intr-o luna.
La un service mare uleiul si filtrele ti le schimba ultimul venit.
De regula un pustan plictisit de viata care abia isi taraie bocancii.
Daca nu a strans corect filtrul de motorina trage aer fals si nu mai porneste in veci.
Gheorghe acasa are experienta de ani buni lucrati prin diferite service-uri si il schimba cu ochii inchisi.

| Alicezzz explică (pentru TrăieşteClipa):

Ai dreptate asta se aplica in Romania, nu si unde ma aflu eu! O sa aflu maine sau luni daca este de la filtrul sau ce dracu are! Multumesc!