| Canalaş_Criss_1996 a întrebat:

Hey am un golf 4, motor 1,4, 16 v benzina si mi s-a stricat catalizatorul,nu se poate repara? Mi-ati putea da site-uri unde ai gasi mai ieftin, unul nou e 1400 lei..si daca e second doar sa fie in stare buna! multumesc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu poti lua unul de la masini stricate sau cum le spune pentru ca legal nu e voie, nimeni nu-ti da un catalizator uzat, ori cel putin eu asa stiam.Nici nu stiu daca se repara un catalizator, poate doar daca se curata, dar nu am auzit sa fie ceiva care sa se ocupe cu asa ceva.De obicei cind un catalizator se spune ca e dus se schimba.Ca urmare trebuie sa pui unul nou. Poti alege sa pui unul original adica f bun exact ca si cel care il ai pe masina, sau poti pune unul de marca necunoscuta, aftermarket- adica facut asa cum sa zic care nu e original si care poate merge cu siguranta un an doi dupa care nimeni nu-ti garanteaza nimic.Problema este ca tu trebuie sa verifici masina ta sa vezi cea cauzat stricarea acelui catalizator al tau de pe masina.Un catalizator nu se strica asa usor nici dupa 10-15 ani chiar, deci cu siguranta ai ceva probleme cu maasina.Adica maninca ulei, sau nu arde bine benzina, ceva se intimpla astfel ca acel catalizator se infunda, ori nu stiu exact ce se intimpla in cazul cind la el ajunge ulei, ori benzina nearsa, dar stiu sigur ca se strica.Altceva ce ai putea sa faci este sa scoti catalizatorul tau afara,stiu ca e ceva de munca dar asta e,scoti afara ce e inauntru, adica acele site metalice, catalizatorul propriuzis si apoi il pui la loc, insa faci ceva la senzorul din spatele catalizatorului ii atasezi un spacer adica o mica teava cu diametru redus la capatul unde pui senzorul care sa duca in eroare calculatorul masini, cu alte cuvinte sa citeasca exact ce vrei tu, mai exact sa citeasca date ca si cum totul ar fi ok.Nu stiu acum cum sta treaba cu inspectia tehnica acolo in RO. Daca aia nu fac si teste de emisie, adica sa iti bage in tobe acel senzor care citeste emisiile, te-ai scos poti face ce zic eu. daca in schimb fac si teste de genul asta atunci nu vei trece inspectia tehnica.De ex sint tari unde nu se fac teste de genul asta, adica sa bagi senzor in toba, pentru ca masina are calculator si se considera ca calculatorul masinii ii spune ca emisiile is bune.Catalizator second ce spui tu eu nas lua chiar daca as gasi pentru ca nu stii ce cumperi.La fel de bine poate sa fie exact ca si al tau, deci mai bine cumpri unul aftermarket decit unul second.Cel mai recmandat este unul original.Dar inainte sa cumperi trebuie sa fii sigur ca catalizatorul este de vina.Deci cine ti-a spus ca catalizatorul nu mai e bun? Ai pus scanerul pe masina? Daca senzorul nu mai este bun? Deci trebuie sa stii sigur ce este de vina inainte sa cumperi ceva.

| MarianAlex112 a răspuns:

Ce aici cumper eu totul la masina. http://www.pieseauto.ro/
mai precis de la http://www.pieseauto.ro/utilizator/adivis0404/
nu am luat nici o data teapa sau sa imi dea ceva care nu se potriveste. si te costa maxim 300 lei:D

| Canalaş_Criss_1996 explică:

Multumesc,universal as putea sa pun, la inspectia tehnica se leaga daca e universal? Sunt fata deci nu prea ma pricep...motorul e ceva cu A... Va rog nu radeti de mine, sunt paralela cu mecanica!laughing