| Ha0t1c a întrebat:

Idei de mașini pentru începători? Nu ma intereseaza caii putere, sa fie fiabilă, rezistenta, sa se gaseasca piese destul de usor. Mie imi place Alfa Romeo, e o mașină buna? Buget: 3500 €

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă "Nu..intereseaza caii putere, sa fie fiabilă, rezistenta, sa se gaseasca piese destul de usor" atunci un Sandero sau Logan e cel potrivit.

Alfa nu e cea mai tare la : "sa fie fiabilă, rezistenta"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alfa Romeo e fiabila si rezistenta, dar cand ai de schimbat ceva la ea, cam scoti bani... Si nu prea sunt pline dezmembrarile de ele, de exemplu. Plus ca la 3500e iti iei 156 sau 147, care nu sunt cele mai misto.
159 are farmec, 1.9 JTDm, dar e peste bugetul tau.
Eu zic sa iti iei un Opel, daca vrei ceva fiabil, ieftin si eficient.

| relian a răspuns:

Bicileta,sau trotineta, masini pentru incepatori eu nu am vazut, nici nu am auzit laughing dar sincer nici la biciclete nu am auzit, asa ca pentru incepatori cel mai bun, ar fi mersu pe jos laughing

| Ha0t1c explică (pentru relian):

Hahhaaha, cât esti de amuzant. Bhahahhaah cât am ras. Du-te dracu.

| FakeJoker a răspuns:

Alfa sunt cam costisitoare sa stii, pe langa faptul ca nu sunt multe in parcurile de dezmembrari, sunt un pic mai stricacioase, cam ca 2.0 diesel de la vag.
On topic : Ca si colegul de mai sus, sugere Dacia, e destul de ieftina si poti sa iei una 2008-2012 in functie de budget si dotarile lor *nu sunt chiar wow*, dar conteaza ca masinile astea au 10 ani, nu 20 ca un golf 4. Si daca le iei pe benzina loganurile sunt super bune pe gaz, nu prea au probleme, fata de alte masini.
Totusi daca nu te atrage deloc dacia si vrei sa mergi pe alte marci, recomand astra h, pe benzina sau motorina sunt niste motorizari super bune si fiabile si piesel in general la opel sunt ieftine rau, de asemeea si cei de la ford si hyundai au niste modele ok, si vw polo este bun pentru tine daca vrei doar o masina ieftina la piese, la consum, si faci naveta intr'una.
Variante sunt multe crede'ma, trebuie sa cauti mai in amanunt si sa te gandesti ce vrei de la masina.

| Ha0t1c explică (pentru FakeJoker):

Enumera-mi si mie alte variante ce-ti trec prin cap, nu'mi plac alea breack. Nu-mi plac mașinile si nu cunosc mai nimic despre ele, am dat de permis pentru a obține un loc bun de munca, atât. Buget 3500, poate mai pun vreo 200 de euro in functie de ce imi arăți. Mersi.

| FakeJoker a răspuns (pentru Ha0t1c):

Recomand a4 b6 sedan 1.9 tdi, 116 cai sau 131.
Opel astra H cum am mai spus, nu trebuie sa gasesti una neaparat break, sunt si hatchback (cum e golf), si mai sunt cele model astra h gtc (in doua usi, un pic mai sportive ca si look)
intra si tu pe net, olx, pune pretul tau, de la 2500 la 3500 sa zicem, ca daca gasesti una si la 2700 poti sa o iei iti raman bani de inmatriculat si anumite schimburi care poate sunt necesare, uita'te pe acolo, vezi ce te intereseaza, benzina sau diesel, capacitae cilindrica, si asa stai degeaba seara laughing, si cauta la tine in judet de preferat, sa-ti faci o idee si scapi de niste costuri in caz ca e deja inscrisa.