| Yonut983 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cu aproximatie cati km poate rezista un vw golf 5 break 2009 1. 9TDI?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele alea sunt foarte fiabile.
Cu intretinerea corecta, treci de 500. 000km.
Dupa 300. 000km insa, poti sa te astepti la probleme mai costisitoare, cum ar fi turbina.
La unele 1.9 TDI de generatie mai noua, trebuie schimbata si volanta, la un anumit numar de km.
Blocul motor insa (cu tot cu piesele interne), daca e corect intretinut, poate atinge 700. 000km, functionand corect.
Atentie insa de unde cumperi masina, 200. 000km e cifra rotunda pe care o aleg samsarii atunci cand dau km inapoi. Mai exact, 220.000, maxim 240. 000km. Omul vine, o vede lucioasa, curata, zice ca 200k nu e nici mult, dar nici noua nu e... Si de fapt masina are 350. 000km lejer.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum il intretii, il poti face praf in 50k sau in 500k

| OldSoul a răspuns:

Daca o intreti te duce 500. 000km fara probleme.

| Clujean25 a răspuns:

Depinde de cum a fost condusa si ingrijita masina. Eu am vazut golfuri 4 cu motor de 1. 9TDI care la 500. 000km mergeau ceas. Teoretic, masina si motorul de care intrebi tu ar trebui sa reziste mai mult, fiind de generatie mai noua, dar doar daca sunt intretinute corespunzator.

| Yonut983 explică:

Deocamdata masina are 200.000 km si as vrea sa stiu cam cat ar putea duce?
Si la vreo 250.000 km va merge la fel de bine la ca 200.000 km?

| Cristi9025 a răspuns (pentru Yonut983):

Da! Va merge la fel de bine.