| alexandraionela1234 a întrebat:

În cazul unui accident minor, mai exact o zgârietura și putina vopsea lăsată pe cealalta mașina, în cazul unei înțelegeri amiabile, la următoarea asigurare vine în plus toată suma în care a constatat reparația? Sau vine împărțită suma în mai mulți ani? Alții spun ca vine asigurarea la dublu. Și a doua întrebare. Daca am 2 mașini pe numele meu și fac accident cu una, vine asigurarea mărită la ambele mașini?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu vine la urmatoare asigurare costul reparatiei... ca fix asta e rolul asigurarii sa plateasca ei reparatia in locul tau.

Insa daca ai un accident de care esti vinovat vei pierde 2 puncte de bonus din pretul asigurarii si pretul va creste cu vreo 20-30%.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci cand folosesti asigurarea pentru a despagubi pe cineva, indiferent ca este o zgarietura sau un accident cu 3 morti, asigurarea se scumpeste la fel. Iti ia bonusul pe un an sau doi, ceva de genul. Nu se dubleaza, dar daca ai platit 1100 anul trecut, poti plati 1400 anul urmator. Ceva de genul.
Nu conteaza cat a costat dauna.
Iar daca ai mai multe masini, se scumpeste la toate, pentru ca este vorba de oferta pe care ti-o face tie personal compania de asigurari.
Chiar si atunci cand o persoana apropiata face accident cu masina ta, asigurarea se scumpeste pe numele tau.

| adryang78 a răspuns:

Nu vine în asigurare costul reparației. Va crește prima de asigurare, având în vedere că au fost incidente.
Sincer, nu sunt sigur dacă asigurarea vine mărită pentru ambele mașini, deși logic așa ar fi.

| KovacsB a răspuns:

In caz de accident se pierd doua clase bonus malus. Daca trece un an fara accident se castiga doar o clasa.O sa coste ceva mai mult asigurarea si se aplica la toate masinile detinute.
Daca reparatia nu costa prea mult se poate plati direct la asigurator ca sa nu pierdeti clasele.