| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Intentionez sa achizitionez o masina in viitor si am cazut intr-un final pe doua variante : Honda Accord si Volkswagen Passat B7.

Nu stiu ce sa aleg intre ele. Din cate am vazut Accord-ul are o tinuta de drum mai buna si un design interior mai placut. In plus este recunoscuta fiabilitatea superioara a masinilor japoneze in detrimentul celor nemtesti. La Passat in schimb imi place la nebunie cutia de viteze si designul exterior al masinii. De asemenea varianta 4 motion care imi face cu ochiul.

Voi ce m-ati sfatui sa iau? (va anunt ca nu am nevoie de pareri ale mecanicilor fiindca nu avem mecanici priceputi in tara asta. Sunt convins ca 90% din ei m-ar trimite catre VAG fiindca le este mult mai usor sa faca serviceul la o masina nemteasca avand in vedere ca au exersat pe toate rablele aduse din Germania post 90. Iar pe mine nu asta ma intereseaza fiindca oricum merg cu masina doar la reprezentanta)

Honda accord :

http://www.google.ro/......tp?/imgres

Volkswagen Passat B7 :

http://www.google.ro/......tp?/imgres

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te ma de aici are you nuts? Pasatu zici ca e scos din gura lui alien honda e masina de fite mai ales japonezi lucreaza mult mai bine decat germanii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai dreptate mecanicii o sa te indrume catre VAG pentru ca intr-adevar sunt mai ieftine si mai usor de reparat. Ori fi japonezele mai fiabile, dar sunt scumpe in draci la intretinere si piese comparativ cu vag ul, plus mecanicii mai de cartier nu prea se baga la ele.

Plus iti face degeaba cu ochiul 4motion, sa fim seriosi ce ai nevoie de tractiune integrala la un passat, ca doar nu te duci pe munte cu el.

eu as opta pentru vag pentru cam am o japoneza si ma usuca de bani cand e vb de revizii si consumabile precum placutele de frana. Intr-adevar in 4 ani nici cea mai mica problema... dar na e inca noua

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru suntserios):

Iarna chiar te ajuta 4 motion mai ales pe stradute unde nu da nimeni zapada. Dar e vorba de cateva luni pe an.

| suntserios a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

E vorba cateva zile pe an mai bine zis, chiar nu cred ca se merita 2-3000euro in plus (daca e de noua masina)

| Peaches a răspuns:

Crezi ca un criteriu de departajare ar putea fi siguranta oferita de cele doua masini?

http://www.euroncap.com/results/honda/accord.aspx
http://m.euroncap.com/results/vw/passat/2010/415.aspx

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Peaches):

Ar putea fi, nu stii niciodata cand intra altu in tine. Nimeni pe lumea asta nu este ferit de accidente.