| Diaconu_Raluca_1980 a întrebat:

Întrebare, la care dintre mașini se ajunge mai ușo la ambreiaj: Dacia Sandero sau Renault Clio, având în vedere că nu sunt foarte înaltă și nici picioarele nu le am foarte lungi? Acum fac școala pe un Renault Clio, dar din cate am citit la diferențele dintre cele două, scaunul la Clio ar fi mai lung și mă încurcă la ambreiaj

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Ce vibe misto ai )). Imi place cum gandesti. E mult mai usor daca ai permisul deja. Doar sa conduci cat mai mult sa nu ti se faca frica. Mama a luat permisul din prima si la sala si la oras. Si a avut si masina asta fiind undeva prin 2005. Dar din cauza ca nu a condus imediat dupa si a asteptat, i s-a dus curajul si din 2005 femeia are 19 ani de permis si nici nu cred ca mai stie sa tina volanul in mana. Si rad cu ea pe tema asta oricum, ca e amuzant asa. In familia din partea socrilor e si mai si, ca toti si-au luat masina dar stau cu ele in curte de 3 ani ca nu pot nici macar sa se bage in scoala. Numai circ si panarama cu permisul asta la modul general))

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate scaunele se misca/ culiseaza/ se regleaza in fata si in spate, fiind modificabile dupa inaltimea/lungimea picioarelor conucatorului auto.

| Anonimul151 a răspuns:

Scaunul oricum se poate regla. Deci... Nu ar fi probleme. Nici la Dacia Sandero.

Dacă acum faci pe renaut clio ar trebui să știți cum e. Deci ar trebui să știi dacă te deranjează...sau dacă nu e potrivita pentru tine.

În schimb, Dacia Santero, în caz ca te referi la Sandero Steapway este puțin mai inaltă( tip suv ) dar sunt din mai mulți ani. Deci poate la asta ar fi o problemă...

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Anonimul151):

Mi e puțin cam incomod pe Renault, gen nu simt că apăs ambreiajul cat ar trebui cu ușurință, deși trag scaunul la maxim, și l ridic cât pot, mă gândeam că poate la Sandero simplu e mai mai mica distanța...mi-ar fi suficient și 1-2 cm, cât sa simt că apăs cum trebuie. Și mă refeream la Sandero simplu nu stepaway.multumesc

| SuNaM a răspuns:

Orice bucata din scaunul auto este ajustabila. Chiar daca este scaunul lung, tu poti sa il tragi mai in spate, care combinat cu impingerea spatarului in fata va indrepta pozitia ta la volan si nu o sa mai ai probleme. Trebuie sa stai doar sa te simti tu bine la volan. Partea opusa genunchiului sa vina mereu fix pe buza scaunului si piciorul sa fie indoit cam la 90 de grade cand calci ambreiajul. Dacia Sandero si Renault Clio sunt cam aceleasi masini, construite pe aceiasi platforma, dar Renault este cu putin mai dezvoltat tehnologic. In rest diferente la scaune nu sunt.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru SuNaM):

Mulțumesc, am sa incerc sa reglez scaunul la Clio acum când fac ore altfel, sa îndrept mai mult spătarul sa vad cum e.

| SuNaM a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Ideea e ca, pentru o pozitie perfecta la volan, da sezutul in fata la scaun ca sa atingi cu picioarele pedalele si apoi da spatarul mai pe spate sau mai in fata in asa fel incat sa stai confortabil dar cu capul pe tetiera.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru SuNaM):

Multumesc, cred ca poate sunt si stresata ca am inceput iar orele de condus si inca nu sunt destul de detasata la volan.

| SuNaM a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Si de ce sa ne mintim, pentru o buna perioada de timp, nici nu vei fi prea detasata la volan. Dureaza ceva pana te simti stapan pe deprinderile de baza. Eu la inceput pentru 2 saptamani, eram asa concentrat ca nici nu puteam sa fumez sau sa pun muzica)). Si am ajuns acum de intr-o mana am ceva de mancare, in cealalta mana am tigara si deschid un energizant si tin volanul cu genunchii. O sa ajungi si tu acolo, dar sa nu faci ca mine. Si foarte important, prima plimbare dupa ce ai luat permisul sa fie cu cineva in masina. Poate si a-2a. Dar a3-a nu mai ezita si ia-o singura. Cu cat incepi singura sa conduci cu atat este mai ok din toate punctele de vedere. Drumuri bune si spor la permis.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru SuNaM):

laughing permisul il am, de 16 ani, problema a fost ca nu am mai condus de 15 iar acum am început sa fac ore ca la scoala, am luat-o de la 0, hai sa zic de la 1. dar stiu ca orice lucru se perfectioneaza in timp si după ce capeti experienta. si pana la urmă oi vedea si ce masina imi achizitioneaz pana in 4500 euro, ca nu mi-as lua un BMW X5 laughing pentru inceput. iar de plecat dupa ce consider eu ca imi inchei orele de condus(care vor fi cu siguranta în jur de 15) cred ca am sa plec singura nu cu cineva in dreapta ca nu am pe cine lua, si mai mult sa ma streseze cum o facea sotul meu....de l-am lasat pe jos in mijlocul drumului, mai bine merg singura.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru SuNaM):

Ei la mine a fost si mai si, pentru ca atunci cand a trebuit sa reinneoiesc permisul, desi nu mai condusesem de 9 ani, nu am putut din cauza unei probleme medicale, care m-a pus pe tusa 5 ani, nu am avut voie sa-l reinnoiesc din cauza unei fraze scrisa pe adeverinta medicala, iar dupa ce au trecut cei 5 ani si am zis, gata il reinnoiesc, iau ore, si masina ca m-am saturat sa depind de taxiuri, trenuri, etc...si imi demonstrez mie ca pot nu altcuiva, plus ca am zis......pana cand sa tot merg sa car pe bicicleta cumparaturilaughing doar o viata am si pe aia sa mi-o fac grea

| SuNaM a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Ce vibe misto ai )). Imi place cum gandesti. E mult mai usor daca ai permisul deja. Doar sa conduci cat mai mult sa nu ti se faca frica. Mama a luat permisul din prima si la sala si la oras. Si a avut si masina asta fiind undeva prin 2005. Dar din cauza ca nu a condus imediat dupa si a asteptat, i s-a dus curajul si din 2005 femeia are 19 ani de permis si nici nu cred ca mai stie sa tina volanul in mana. Si rad cu ea pe tema asta oricum, ca e amuzant asa. In familia din partea socrilor e si mai si, ca toti si-au luat masina dar stau cu ele in curte de 3 ani ca nu pot nici macar sa se bage in scoala. Numai circ si panarama cu permisul asta la modul general))