| Alexandrup a întrebat:

La cat timp se schimba cureaua de distributie la masini?

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de masina, intre 60.000 si 90.000 de km dar poate si la 150.000 km daca este distributie pe lant nu pe curea!

| Alexandrup explică (pentru FurtunaDiesel):

E un renault megane 2 cu 33.000 de km la bord

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Alexandrup):

In mod normal la 90.000, eu iti recomand la 60.000 ca sa fi sigur pentru ca distributia este cam cea mai importanta, daca se rupe cureaua risti sa indoi supapele, sunt multe riscuri!

| Alexandrup explică (pentru FurtunaDiesel):

La service astia mi-au spus ca odata la patru ani

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Alexandrup):

Da, pentru ca imbatraneste cauciucul este recomandat sa o schimbi si la intervale de timp dar nu neaparat 4 ani, te uiti la ea daca este cauciucul imbatranit, daca are crapaturi si atunci da se schimba, dar nu este o regula. Poti citi cartea tehnica a masinii si sa vezi exact ce si cum recomanda producatorul!

| Olyxyz a răspuns:

Daca este distributie pe curea se schimba la 90.000-100.000 sau 2 ani(chiar daca nu folosesti masina intens e bine sa o schimbi la maxim 2 ani pentru ca isi pierde din proprietati in timp si se poate rupe) depinde si cum mergi cu masina.

| Iarna3996 a răspuns:

Normal se schimba la 60.000 km!

| Christofel a răspuns:

70.000-80.000 depinde de masina

| Alexandrup explică (pentru Christofel):

Pai e un renault megane 2