| Lica_Ramona_1983 a întrebat:

La cate turatii schimb vitezele pentru un consum redus? Am un Nissan Juke benzina

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2000 e destul mai mult nu merita altfel deteriorezi motorul prematur

| baru a răspuns:

Lucreaza la 2500 ture...si eu am tot Nissan. Nu se pune problema consumului, conteaza motorul se fie turat ca uleiul sa urce. pana pe rampa, culbultori etc. Daca nu turezi inim motorul, se formeaza condens si o sa.ti consume ulei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La turatia la care trebuie. Poate fi 1800, poate fi 4500 sau 1200. Folosesti motorul cat iti trebuie. Doar nu o sa schimbi la vale in 2500, sau in depasire la 1200, ca asa au scris unii pe TPU.
Cand nu ai nevoie de putere, ii dai o treapta mare, care sa il tina subturat. In rest, cand accelerezi, decat sa schimbi la 2000 cand demarezi, si sa apesi acceleratia de la 1000rpm intr-a 4-a si a 5-a, mai bine folosesti puterea motorului cu o treapta inferioara, pana pe la 3500, iar in treapta mare doar o tii constant, la turatie mica. Asa scoti consumul bun, nu chinuind motorul sa demareze sub 2000rpm, cand nici ungerea nu e ideala.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu stiu ce motor ai pea ea, un motor mic trebuie turat mai mult, cam pe la 2500-3000 rpm. Un motor de 2.0 de exemplu poate fi exploatat la 2000 rpm fara probleme.

| Grama_Dani_2001 a răspuns: