| geoni_9363 a întrebat:

La cati km se schimba de regula distributia la un golf 4 diesel an fabricatie 2004, pana in prezent am 62.000 km

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Conform producatorului pentru modelul Golf in cartea tehnica scrie:,, Kit-ul de distributie se schimba conform normelor stabilite de producatori la fiecare 5 ani sau la fiecare 60.000 de km parcursi"
Desi cureaua are o garantie de 90.000 de km intervine imbatranirea si deteriorarea cauciucului, si este bine sa o schimbi cum spune producatorul nu dealerul fiindca daca se rupe poti cala motorul si multe alte probleme la care cu siguranta nu vrei sa se ajunga!

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

La 150.000 de km daca schimbi distributia inseamna ca ai schimbat la 130.000 de km motorul mai bine nu mai raspundeti daca nu stiti ca nu stiti cum se rupe cureaua si isi caleaza omul motorul din cauza unor raspunsuri date de dragul de a posta!

| sNukki a răspuns:

Eu la passat schimb distributia odata la 70.000 de km. asa mi-a zis si mecanicu ca este bine... deci tot cam asa ar trebui sa fie si pe la tine...

| Ellayboy a răspuns:

La 90.000 km se schimba prima data, dar daca circuli mai mult si mai ales prin Romania poti sa o schimbi si mai repede cum ar fi la 80.000 sau 85.000

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e pe lant trebuie scgimbata la 250. 000km,,, daca nu e pe lant la vreo 100.000

| Konica a răspuns:

Ar trebui sa-l intreb pe tata laughing)

| Geo_5638 a răspuns:

10.000km funda?

| r3cky a răspuns:

Numai raspunsuri idioate. Cum sa se schimbe distributia la 60.000 km? Sau la 10.000 km? Cureaua de distributie se schimba normal la 150.000 km in tarile vestice unde drumurile sunt mai bune si mai curate. La noi e perfect sa o schimbi la 90.000 prima data ( apoi din 90.000 in 90.000 km ). Bafta

| geoni_9363 explică:

Cureaua care o am pe masina am parcurs 62. 000km si are o vechime de 3 ani