| PringAloe a întrebat:

La cati km se schimba uleiul la cutiile automate, cele de generatii mai noi 2010?
Din cate stiu eu procedura se face cu un aparat special in care se conecteaza niste tuburi, total diferit fata de schimbul de ulei unui motor.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 5 ani in mod normal, mai repede de 3 ani nu are rost. Nu se tin cont km.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de masina, de anul de fabricatie si de specificatiile producatorului.
In general, la 10.000 km sau la 1 an de folosinta ( chiar daca nu ai apucat sa faci 10.000 intr-un an., la 1 an, il schimbi).

| Sofer a răspuns:

Dupa 50.000-60.000 km se schimba sau 5 ani pentru ca uleiul de degradeaza in timp! Iti recomand sa te uiti la omul asta pe Youtube "99vehicles"

| PringAloe explică (pentru Sofer):

Ma uit la el, il urmaresc pe Youtube, eu am 67. 000km, ulei cutie niciodata schimbat si am vazut ca nu e decisa atunci cand schimba, unele. iar cand trece din treaba a 3 a in a 4 a sta cam 3-4 secunde turata in 2.000 pana se decide sa schimbe (la drum drept) fara sa fie in panta ca sa spui ca sta turata pentru a nu forta treapta

| mgtow a răspuns (pentru PringAloe):

Cred ca am schimbat prima oara in viata masinii uleiul de schimbator si s-a simtit diferenta ca mergeam putin mai bine. La 4 ani e suficient sa schimbi nici la 3 sau 5 fiind prea tarziu.

| PringAloe explică (pentru mgtow):

L-am schimbat azi la 67.000+km, primul schimb de ulei la cutie automata, stiu ca e tarziu dar din pacate la cum e lumea. unu zice ceva altul zice altceva, am vorbit cu reprezentata si mi-au spus la cati km trebuie schimbati pentru modelul meu de masina, cum am spus l-am schimbat cam tarziu dar mai bine decat deloc, data viitoare o sa-l schimb in timp, trebuie sa recunosc ca cutia nu mai bruscheaza asa tare in treptele 1-4, si cand scade de viteza nu se mai simte acea frana de motor cum se simtea inainte, plus am observat ca consuma si mai putin cu 0.3l, am mers pe un drum la mine intentionat sa vad ce consum aveam, si la drum oarecum drept aveam 7.0/7.1l/km (cu pilotul, cu viteza setata la 90) iar azi am trecut pe acelasi drum cu aceeasi viteza si aveam 6.8/6.9l./km