| dannys a întrebat:

Ma intereseaza daca functoineaza camerele video pentru verificarea rovinetei.Am uitat sa o platesc si am trecut printr-un sat, comuna(badosi) din junetul dolj si acolo mi-am dat seama ca nu am platit-o si am vazut o camera de aia si nu stiu daca functioneaza camerele alea.Acum vreau sa stiu daca astept amenda.

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Functioneaza. Daca ai platit in aceeasi zi, pana la ora 24, nu iti vine amenda. Daca nu, asteapta amenda peste cateva luni.

Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Daca iti vine nota de plata, atunci sigur a functionat...

| dannys explică (pentru Bula):

La asta ma gandeam si eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai toate camerele de rovignete functioneaza. e un sistem destul de nou, printre putinele din tara care functioneaza cum trebuie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună esti fată sau băiat? Ce varsta ai mersi?

| dannys explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna,Sunt fata normal si am ceva ani tongue

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dannys):

Ok, păi cîti ani ai?

| dannys explică (pentru CristiDinBucuresti):

O doamna nu-si spune varsta tongue... Trecuta de 29 de ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dannys):

Asta era pe vremuri cand eram noi mici, femeile nu i si spun varsta, dar indiferent ce varsta ai nu cifra conteaza ca ai 29, 39, 49, ci tu cum te simti tu, asta conteaza cel mai mult sa fi tu fericită.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, functioneaza. Multi au primit amenzi.

| dannys explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok.Multumesc acum astept si eu sa vad daca vine amenda.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dannys):

Mie mi-a spus o colega ca a primit amenda de la o camera mobila, de 100 de lei, parca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai timp până la 00:00 să îți iei rovinietă (dacă ai trecut azi prin punctul de control) și nu-ți iei amendă.

| dannys explică (pentru anonim_4396):

Am trecut aseara si azi mi-am platit rovineta.

| cezar003 a răspuns:

Este o neatentie iar camerele nu sunt focalizate inca pe asa ceva
Nici macar in Ungaria care sunt mult in fata noastra, problema cu rovigneta poate lua amploare daca te opreste un politist pentru viteza sau alte nereguli de fata cu ei
In toate cazurile pentru rovigneta este doar o contraventie (o amenda banala daca nu te certi cu ei) daca te comporti frumos si pleci capul, scapi cu un avertisment.A se tine minte...winking

| regis a răspuns (pentru cezar003):

Cum adică nu sunt focalizate camerele pe așa ceva?!? Sunt camere speciale pentru rovinieta si se emit zilnic teancuri întregi de amenzi. Bineînțeles ca in toate cazurile e o contravenție, ar fi culmea sa fie infracțiune. In privința capului plecat, nu ai cui sa il pleci. Politia nu verifica rovinietele, iar la camere poți sa te târăști in genunchi si sa le pupi ca pe moaste, tot nu scapi de procesul verbal.

| cezar003 a răspuns (pentru regis):

Ma refer ca politia foloseste camerele pentru viteza deoarece de acolo intra bani la buget, habar nu au daca ai rovigneta sau ar trebui sa ai ei vor sa te prinda cu chestii mai mari

| regis a răspuns (pentru cezar003):

Camerele pentru rovinieta sunt ale CNADNR, nu sunt utilizate de politie si nu pot fi folosite la determinarea vitezei. Pentru determinarea vitezei se utilizează dispozitive radar omologate, cu excepția DN1, daca nu ma înșel.

| KronstadtResurrection a răspuns:

In ziua circularii fara rovigneta, ai timp pana la miezul noptii (ora 00.00) sa platesti, ca sa poata fi inregistrata in ziua respectiva. Altfel, cu siguranta vei primi amenda. Drive safe.