| anonim_4396 a întrebat:

Mama are un Espero inmatriculat din 1995. Ce presupune vanzarea si ce taxe trebuie platite pentru ca au sunat potentiali cumparatori care au intrebat cat e taxa de mediu?!? Nu inteleg nimic. Care e atunci diferenta daca vinzi masina inmatriculata sau neinmatriculata... Dau funda celui mai explicit raspuns

Răspuns Câştigător
| Nyku_5126 a răspuns:

Buna Laura.

In primul rand nu exista nici o diferenta daca masina este inmatriculata sau nu. Acest lucru era valabil pana acum, adica:

Pana acum se platea taxa de prima inmatriculare. Ceea ce inseamna ca daca masina era deja inmatriculata nu se mai platea nimic la vanzare (vanzarea implica o re-inmatriculare pe noul proprietar).

Acum se plateste "timbrul de mediu", o schimbare jegoasa la ce era mai sus pentru a face ca oricine nu a platit inca acest timbru de mediu sa il plateasca la urmatoarea vanzare. (Se presupune ca il plateste cel care o cumpara deoarece el este cel care o re-inmatriculeaza).

Pentru a afla exact ce taxa trebuie platita iti recomand sa faci o programare la un RAR pentru a-ti scoate tasa de poluare (nivelul de Co2).

Daca masina este diesel (pe motorina) taxa aproape se dubleaza.

Daca vrei sa iti ofer un pret aproximativ pentru masina te rog sa-mi dai urmatoarele detalii:

- Capacitate cilindrica (cm3)
- Norma de poluare (Non-Euro, Euro1, Euro2...etc)
- Nivelul de poluare Co2 (Daca e disponibil pe talon).

| anonim_4396 explică (pentru Nyku_5126):

Iti multumesc din suflet pentru ajutor!
- 1796 cm3
- non euro
-co2 nu scrie

| anonim_4396 explică (pentru Nyku_5126):

Culmea e ca pe civ scrie data inmatricularii scrie anul 1995, dar pe talon dupa ce a trebuit schimbat cu talon de tip mai nou au scris la anul inmatricularii 1999. Totul e o debandada! Singurul lucru cert este ca luam "palme" cu toate legile astea! sad

| Nyku_5126 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, ca sa pleci de la o baza, fara nivelul de poluare, pretul mediu este de 750€.
Daca e sa o ia din 1995 (cel mai probabil) taxa se vine in jur de 718 €

Iar daca e sa o ia din 1999 se vine cam 790€.

Deci nu ar trece de 800€ dar depinde foarte mult nivelul de poluare Co2.
La RAR te costa 50 de lei testul asta unde iti spune exact cat polueaza iar avand aceasta informatie poti calcula EXACT taxa care iti iese.

In caz ca obtii mai multe informatii poti folosi acest calculator pentru a calcula timbrul de mediu:

http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/

Sper ca ti-am fost de ajutor! Daca mai ai alte intrebari nu ezita sa intrebi.

Salutari.

| anonim_4396 explică (pentru Nyku_5126):

Iti multumesc foarte frumos! Mi-ai fost de FOARTE mare ajutor! Multumesc din suflet! Ti-as fi dat vot dar din pacate sunt doar utilizator junior happy si nu imi da voie sad.

| Nyku_5126 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistita, raspund din placere. ( nu mananc funde tongue )
Si eu am avut multe batai de cap cu legea asta si stiu cum este.
Asa ca repet, daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ma contactezi.

O noapte frumoasa!

6 răspunsuri:
| zeulzamolxe666 a răspuns:

Toate masinile care au fost inmatriculate pana in anul 1997 si nu s-a platit taxa de poluare, la prima vanzare care se face din martie 2013, cumparatorul este obligat sa plateasca actuala taxa de mediu, care este calculata in functie de emisiile de gaze.ok, mai pe scurt:o masina care a fost cumparata in 1995 nu a platit taxa de mediu, nu exista pe atunci.acum detinatorul cand o vinde, cel ce o va cumpara, plateste taxa.cat este? institutiile abilitate te informeaza cu exactitate.in cazul unui espero, cred ca e undeva intre 7 si 800 de euro? in cazul de speta, greu de crezut ca acel cumparator, va face transcrierea pentru ca ia masina cu 1300-1500 euro si cu taxa trece bine de 2000 euro.deci? poate sa o vanda, dar nu pot scrii pe site.sebastiankristea@yahoo.com,pt mai multe detalii.