| robertosi a întrebat:

Merge sa pun o turbina pe un logan?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Merge, dar numai daca ai fost la reprezentanta sa iti rebobineze mosorul (prietenii stiu de ce).

| mgtow a răspuns:

Merge dar daca ai cash

| covexrobu a răspuns:

Da dar nu are nici un rost o asemenea investitie. Pentru ca o turbina te costa aprox 500 de euro plus restul modificarilor inca pe atat. Asa ca in viziunea mea nu are rost pentru 20-30 de cai putere in plus. Merita sa pui pe un BMW sau un Mercedes mai nou ca sa mai scoti 50-100 de cai dar asa eu nu vad rostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mi-am pus eu de 500 de cai ii fac pe toti la liniutze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal pe orice masina merge, logan diesel are dejahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la varianta pe benzina pentru ca dieselul are deja. Nu...nu poti sa pui decat daca faci si alte modificari. Daca supraalimentezi un motor pe benzina aspirat(adica simplu) vei avea o temperatura mult mai mare in camerele de ardere, pistoanele nu vor rezista datorita punctului ridicat de topire, nu iti vor etansa segmentii, probabil se arde si chiulasa, uzezi excesiv angrenajul biela-manivela, etc. Totusi, daca se face aceasta modificare(montatul turbinei), se schimba setul motor(pistoane de tip forjat, biele, segmenti). Oricum.montand o turbina vei avea si o putere mult mai mare...deci trebuie sa umbli si la cutia de viteze care este facuta sa reziste mecanic la valorile impuse de fabrica.

| mariojak a răspuns:

Ra de renault alpina renau5

| INTELEPTUL a răspuns:

Da, dar mai trebuiesc facuti si alti pasi pina acolo...