| mgtow a întrebat:

Merita sa merg in UK dupa un an de experienta ca sofer pe autobuz in Romania? Am auzit ca acolo se plateste salariul in fiecare saptamana si orarul de munca e de 6 ore pe zi... Nu imi plac autobuzele cu etaj dar lira e puternica in europa si ma cam tenteaza situatia sa merg laughing

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Merita sa mergi daca esti sigur de un loc de munca, nu se merita sa mergi la noroc.

| mgtow explică (pentru Ioandelasal):

Au mai plecat alti soferi acolo, chestia e ca nu e prin fortele de munca, vin 2 traducatori romani si 2 femei englezoaice. Din cate am auzit timp de 3 saptamani dupa interviu ii trimite in Anglia dupa ce ii vede cum vorbesc engleza, pregatesc cazierul judiciar si alte acte - deci daca merg mai multi oameni nu e teapa, in caz ca ma trimite singur as putea avea dubii nu? Oricum unii s-au intors si altii au ramas nu am auzit sa zica ca sant neseriosi

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Daca este asa merita sa mergi, vei castiga mai bine decat in Romania si nu-i musai sa stai foarte multi ani, daca nu-ti place te poti intoarce in Romania.

| mgtow explică (pentru Ioandelasal):

Toate la timpul lor... pana atunci imi fac vechimea in Brasov laughing

| e1xtz a răspuns:

De meritat merită, doar ca nu te vor lua sofer doar ca te prezinti, le arati ca ai mai fost si gata.

Pentru un 'kaka' de licenta de taximetrie, loc de munca efectuat si de români plus indieni, pakistanezi sau alte paragladine de pe pământ investesti vreo cinci luni ca timp si cheltuieli pe care trebuie sa le suporti, daca mergi printr-o firma de recrutare care se ocupa de detalii, au ei grija sa faca contractul in asa fel încât vreun an sibmai bine sa lucrezi pentru ei 90%.

Ca sofer in transport comun, asta este un loc de munca cotat destul de sus, pe care nu îl accesează usor nici cetatenii lor nativi fără relatii, sa nu crezi ca legea relatiilor nu functioaneaza si in Anglia, funtioneaza din Germania pana in Burkina-Faso sau unde vrei tu.

Asa ca prea mare mi-ar fi mirarea sa obtii un asemenea post.
La o companie privata lucrurile ar putea sta altfel, dar si in cazul acesta va fi de durata si cheltuiala, si Anglia nu este ieftina, numai numărul de securitate sociala, integrarea ca sa poti lucra durează vreo doua luni acum, plus ca daca vei transporta persoane o sa dai examene acolo, si o sa dureze câteva luni.

Succes, daca ai relatiile necesare sa faci pasul asta, da merita, clar vei castiga de 7 ori mai mult decât pe linia 37.

| mgtow explică (pentru e1xtz):

Nu e problema de costuri, e regia lor de transport in comun care ofera cazare in stagiul de practica (invatare trasee, acomodare la mers cu volan pe dreapta) apoi ne indruma unde putem locui in chirie aproape de garajul firmei. Ei vor soferi din Romania pentru ca la ei nu prea gasesc, altfel nu aveau ce sa caute aici si da unde sant cheltuieli mari e salariu pe masura. S-au intors unii care nu s-au obisnuit cu mediul, nu stiau bine limba dar altii au ramas acolo si inca mai vor oameni.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Vad acum ca ai specificat despre o firma de recrutare.
Deci este clar ca nu este prin fortele de munca, nu este un post in sistemul public de transport, ci in mediul privat.
In acest caz depinde doar de sansa, cea mai buna solutie este daca poti sa ai contact cu unul din soferii care lucrează pentru ei.
Pot sa fie tepari 100% cum au apărut cu sutele pe piata, pot sa aibă contracte cu firme reale din UK, dar comisioanele lor sa fie atât de generoase încât vreun an sa lucrezi mai mult pentru ei, si tie eventual timpul acesta sa iti rămână mai putin decât acasa, sa mananci pe apucate si sa dormi vreo 5 in camera, sau mai stiu eu cum.

Cel mai potrivit este daca poti afla despre ei prin cineva care lucrează cu ei, care a lucrat, pe forumuri, etc, de altfel nu ai cum sa le stii seriozitatea.
Se poate sa fie si o firma serioasa, din care sa isi castige si ei comisionul, ca e combinatia lor, dar sa ii rămână si salariatului sa se descurce decent, sa merite plecarea.

| e1xtz a răspuns (pentru mgtow):

Daca este asa cum spui tu, asa sa fie.
Dar sa stii ca posturi in regia de transport comun, oriunde in tarile dezvoltate oamenii si le doresc.
Nu sunt nici multe nici accesibile, dunt dorite deoarece salariile sunt bunicele, mai ridicate decât media, orele de lucru limitate, noaptea plătite suplimentar, asigurare medicala buna, sindicat, concediu, toate decente si bine plătite.
Acum treaba este si de intermediari, ca nu mare este surpriza sa afli despre colegul tau de tura de nationalitate engleza ca el castiga 3200 de lire si tu 1400.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Dă-mi voie să-ți spun părerea mea. Este o afacere mai profitabilă ca șofer în UK mai ales cu 1 an de experiență pe autobuz. LIra e cea mai puternica nu doar in Europa, peste tot in lume plus ca în România e chiar foarte puternică. Pe de altă parte eu în locul tău nu aș pleca din țară sunt destule firme care te-ar angaja cred cu salarii peste 2000 ron. Gândeștete că și acolo ai avea cheltuieli destule happy. Sper c-am fost de folos