| Furnicuta000 a întrebat:

Mi-am cumparat o masina Toyota Yaris si vreau sa imi comand niste huse dar cele la care scrie ca sunt pentru modelul asta de masina nu prea imi plac, adica majoritatea sunt negre si foarte scumpe. De asta voiam sa va intreb, cine se pricepe: husele universale merg chiar pentru toate modelele de masini? Adica e ok sa iau niste huse la care scrie doar ca sunt universale?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, husele universale o sa poti sa citesti pe cutie ca au si ele niste modele de masini pe care se potrivesc, scrie pe cutia loc, pe ambalaj, te-ai mira ca uneori sa nu se potriveasca exact nici pe toate marcile si modele care sunt trecute acolo, desi sunt sa zicem masurate, dar depinde foarte mult de seriozitate producatorului acelor huse si cat e el de perfectionist. Totusi nu as lua ceva universal pentru ca asa cum ai spus si tu toate-s la fel si nu e o piesa de parazitii ci toate au cam aceleasi negru si sunt pe textil.
Eu ti-as recomanda sa mergi la un atelier de tapiterii auto si sa iti faca pe comanda niste huse pe ce culori vrei tu(le poti si imbina pe mijloc sa fie textil, in parti imitatie de piele sau cum se poate acolo) si ce model vrei tu, e mult mai cool asa si-s mai de calitate decat multe dintre husele universale, dar si costul este de 2-3-4 ori mai mare.
Ma gandesc ca pentru yaris costurile ar varia intre 400-700 de lei la acele huse cu montat cu masurat cu materialul propriu zis, dar ai si de ales poti alege material textil, vinilin (imitatie de piele) sau chiar piele, bine pentru piele iti dai seama ca preturile sunt mai mari, mult mai mari.
Daca nu ai banuti multi de aruncat poti merge si pe ceva universal pe care scrie compatibil cu masina ta.
Tarifele pe care le-am spus sunt aproximative si ele pot varia de la atelier la atelier.

| Furnicuta000 explică (pentru Simpatic):

Dar tocmai asta era ideea, ca nu vreau sa dau mai mult de 200 lei pe ele. Vreau niste huse normale dar sa nu fie negre si nici albastre si nu prea mi-a placut ce am gasit.
Dar ma intreb de ce nu scriu si pe site la ce modele nu se potrivesc cele universale...

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Poti incerca la tine-n oras daca stii sau afli o zona (cred ca mai toate marile orase au asa ceva) cu mici aglomerari de magazine care se ocupa cu vanzari de piese auto, accesorii in general, noi avem asa ceva si acolo de multe ori gasesti orice si nu ma refer la talciocuri sau vanzatori ambulanti ci la mici magazine care vand fel si fel de accesorii auto, in special de acestea universale de la sprayuri de orice din domeniul auto, la vopseluri, huse auto, cricuri auto, lanterne, baterii auto etc
Eu am o masina pretentioasa si multe nu le pot gasi decat pe comanda dar pentru o masina mai de serie asa sa-i zic cred ca as gasi cam orice accesoriu de asta universal in astfel de zone.
Daca nu poti cauta pe online si apoi sa mergi in magazin daca nu cumva la raioanele auto ale supermarketurilor nu se gasesc si asa ceva, si acolo ai posibilitatea sa vezi cu ce este compatibil.
Ai raion de asta in Dedeman, Kaufland, Carrefour etc
Asta pentru ca mi-ai zis bugetul tau micut si cam in zonele de astea s-ar gasi asa ceva dar nu garantez ca vin si pe alte nuante decat negru si albstru eventual gri inchis happy
Poti incerca daca pe siteuri nu iti afiseaza marimea si compatibilitatea si la orice magazin de piese auto, ei au niste programe in plus si la anumite repere si produse le arata marime lungime etc si in plus daca cumperi de la un magazin de piese auto pe baza bonului poti returna marfa daca nu se potriveste.
Deci variante ai trebuie sa vrei si sa cauti.

| NLS a răspuns:

Nu ai gasit nimic pe site-urile de profil?
sau aici >

https://www.bestautovest.ro/......yaris.html

Din cate vad, sunt si sub 200 RON, care nu sunt in totalitate negre.

Dar atentie, conteaza si din ce an e masina.

| Furnicuta000 explică (pentru NLS):

E din 2012. Am comandat pana la urma niste huse la 130 lei, arata bine numai ca nu prea s-au potrivit la bancheta din spate, a trebuit sa le gauresc si sa trag de ele dar pana la urma am reusit sa le fac sa se aseze. Mi-am cam luat teapa cu site-ul ala pentru ca ei au scris la descriere "huse pentru Toyota Yaris" si cand au venit scria pe pachet huse universale. Dar asta e, nu mai comand nimic pentru masina de pe net