| AlexSnd a întrebat:

Mi-am cumparat o statie cu subwoofer si 2 boxe ovale pentru spate. Cum le instalez? Am cautat tutoriale pe yt dar tot nu inteleg. Trag plus de la baterie la statie,- de la statie pe caroserie, 2 rca uri la casetofon, 2 cabluri de la statie la tunul de bass si atat? Si boxele spate cum le conectez la player?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde ce vrei sa zici tu prin "o statie cu subwoofer" daca te referi la subwoofer activ, asta inseamna ca are statie integrata in el.
Oricum ar fi tragi cablul de plus de la baterie pana la statie si il legi la +12.
Masa o iei de pe sasiu si o legi la GND
Tragi un remote de la player, de la contact sau de la un +12 si pui buton pe el si il legi la REM.
Si desigur tragi doua RCA-uri de la player la subwoofer.

Dar din ce vad tu spui ca ai subwoofer pasiv, asta inseamna ca amplificatorul e separat.
In cazul tau, trebuie sa ai un amplificator 2+1, desi nu cred, fie unul in 4 canale.
Pe 2 din ele faci in bridge, si le duci la subwoofer.
Pe celelalte 2 le duci fiecare in parte la boxe.

Acum recomandarea mea e sa mergi la cineva care se pricepe sa ti-le regleze, eventual sa le si monteze, sunt destul de mari sanse ca configuratia pe care o ai tu sa fie proasta, si te poti trezi ca se ard componente subit fie din cauza reglajelor fie ca nu corespund puterile.
Asta daca ai statie in 4 canale, daca ai statie pe un singur canal, sau doua, le legi tot cum am zis mai sus, direct daca e pe un singur canal, in bridge daca e pe doua canale.
Iar boxele le legi la player, cel mai probabil vei avea o mufa cu 8 fire/sau locas pentru 8 fire si de acolo tragi firele boxelor, desi recomandarea mea e sa mergi la cineva priceput.
Dupa cum ai pus intrebare nu cred ca ai cunostinte in domeniu si pot aparea multe neprevazute.