| Anonima10002003 a întrebat:

Mi se poate lua talonul daca imi pun faruri LED si stopuri LED rosii fumurii? Cu semnalizari dinamice

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Deoinde daca sunt omologate sau nu. Cum nu prea există omologate (exceptand cele deja existente pe masina), da, ti se poate lua talonul.

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta da, desi stiu ca sunt masini noi care au asa ceva direct de la producator (de fabrica) dar acelea au certificare, daca cumpar ceva de pe ebay cu siguranta nu e conform!
Pe Porsche am vazut faruri si stopuri fumurii, dar e altceva de fabrica!
Diferenta este precum farurile LED de fabrica si becurile LED care nu sunt omologate si nici legale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu sunt omologate la RAR, da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este legal daca toate piesele montate de tine au omologare europeana, iar la finalul montajului te duci cu acte doveditoare (certificate de conformitate + dovezi de instalare in service autorizat RAR), la un sediu RAR, pentru a constata si mentiona in CIV modificarile aduse autoturismului.
Daca iei faruri si stopuri neomologate, lipesti module led pe ici-colo si prinzi totul cu silicon sanitar, modificarea nu este legala, si ti se retine certificatul.

| Frank51 a răspuns:

Da, dar dacă e făcut bine și mașina este relativ nouă nimeni nu se leagă de tine. Singura problemă va rămâne la itp.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Teoretic da dar daca esti smecher nu ti se ia talonulwinking

| CarmenCraciun a răspuns:

De ce faci tiganie?