| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi porneste scuterul! Deci sa va spun cum a fost. Ieri am cumparat o baterie noua la scuterul meu (Aprilia Leonardo 250) ca cea veche nu pornea scuterul, i-am pus bateria noua si a pornit, am lasat scuterul peste noapte afara azi dimineata cand am vrut sa il pornesc, nu a mai pornit nici pana la ora actuala. Ce pot face ca sa il pornesc? Tin sa mentionez ca scuterul are doar buton de pornire nu si pedala! (asa e din fabrica fara pedala) FUNDA!

5 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da-i bujia afara si vezi daca ai scanteie cand dai la automat, aceasta operatiune cred ca sti sa o faci! Curata bujia cu un pic de smirghel mai fin daca nu ai alta bujie noua, apoi pune-o sus! Daca nici asa nu porneste, da bujia iar jos si uita-te sa nu fie uda! Recomandarea mea o bujie noua, ar fi excelent!

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

De combustibil, te-ai mai uitat? De jur împrejurul motorului, ai mai verificat, pierderi ceva la garnituri? Cine poate ști?

| anonim_4396 explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Are 5 kg de benzina.

| Ovidiu_Boboc_1967 a răspuns:

Daca s-a descarcat bateria, incarc-o la redresor. Poate nu ii vine benzina. Pune benzina prin gaura de la bujie cu o seringa, pune bujia la loc repede si dai la automat.O sa vezi ca porneste.

| Petronella8p08 a răspuns:

Dacă a fost frig posibil sa se fii descărcat bateria