| Torres92 a întrebat:

Nu sunt lamurit cu o chestie,
Intr o dimineata facand auto stopul, m a luat o soferita.
Ajungand in fata unui mini market, era parcata o masina,
2 roti in parcare si 2 pe carosabil cu avariile pornite
Soferita asta(experta)zice:
,,Aoleu,ce trebuie sa fac acum,teoretic,ar trebui sa l astept pe asta sa plece de pe loc,,
,,Daca il depasesc,nu am voie,ca e linie continua,si ma vede politia"

Eu,care nu am deschis niciodata legislatia rutiera, imi zic,, Ba esti nebun?, Daca ala staa 2 ore in parcarea magazinului stai si tu dupa el?

Sa ma lamureasca si pe mine un sofer experimentat

Daca in dreptul parcarii magazinului e linie continua, masina individului respectiv era oprita cu avariile puse nu il poti depasi?

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Putea sa il depaseasca, indifferent ca era politie sau nu. Desigur cu asigurarea si semnalizarea de rigoare.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie nu ai voie sa il depasesti atat timp cat incalci linia continua, in practica sa fim seriosi...

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru suntserios):

Oricum erai serios...
ON: Are voie chiar si asa, daca o vedea unu cu capul pe umeri il amenda pe cel care a parcat nu pe ea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In astfel de momente (cand incalci legea din cauza unui sofer bou), nu primesti amenda. Daca vede Politia, poate amenda doar soferul care a parcat aiurea, ceilalti soferi nu au incotro, trebuie sa-l ocoleasca.

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu este vina ta ca ala stationeaza cu avariile, deci in concluzie poti sa il depasesti, si in curba daca ar stationa un nebun cu avariile chiar si atuncea ai voie sa il depasesti, bineinteles micsorand putin viteza si asigurandute.
Sunt unele femei care conduc foarte bine, dar marea majoritate habar nu au sa conduca.

| BJK1903 a răspuns:

Din cate stiu eu, poti sa il depasesti. Doar ca trebuie sa fii atent daca nu e politie pe langa ca altfel te-ar putea oprii. Daca mi s-ar intampla mine, nu as sta dupa ala 2 ore ca sa plece ala. Daca soferul ala e bata.

| Torres92 explică (pentru BJK1903):

Stii,nu are nici o logica ce zice soferita
Daca ar fi cum zice ea, ar fi coada de 5 km dupa aceea masina parcata