| Girly97 a întrebat:

O persoana care a condus masini manuale foarte mult timp va sti din instinct sa conduca o masina automata fara vreo instruire?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de instinct.
Nu ai nevoie decât de 10 secunde sa pui mașină în Drive.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie de nicio pregătire specială.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Va frâna brusc și neintenționat cu stângul, din reflexul de a călca ambreiajul, la început.
În rest va fi simplă instruirea.
Eu trec de pe manuale pe automate și invers, fără să fie nevoie de obisnuire.

| Sophieka a răspuns:

Nu mai incetezi cu intrebarile astea imature? E evident ca nu... Urca-te la volanul masinilor si vezi...

Daca esti atat de nesigura...Nu ai ce cauta la volan... Poti distruge o viata sau mai multe intr-o fractiune de secunda.

| UserRo10 a răspuns:

Nu ai nevoie de nimic. Pui piciorul stang in locul de odihna si incerci sa nu il ridici niciodata de acolo

| GeorgeCazan a răspuns:

E putin fustrant cu automatismul piciorului stang pe pedala de ambreiaj de la masina cu cutie manula. La masina cu cutie automata nu ai ambreiaj, deci piciorul stang nu il folosesti. In rest majoritatea zic ca e mai usor cu masina cu cutie automata; personal prefer masina cu cutie manuala.

| goguPatent a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Toată lumea prefera manuala... Până conduce prima data o automata

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Normal. La automată este foarte simplu. Doar trebuie să o pui în drive și ai doar accelerație și frână. Atât doar că poate să îi fie mai dificil să se acomodeze cu faptul că nu mai are un ambreiaj de călcat și un schimbător de care trebuie să miște într-una.

| Carbit9669 a răspuns:

Mai putine pedale mai usor de condus