| JaguarSType a întrebat:

Parere despre http://www.tocmai.ro/seat-leon-2002-elegance-1-6-16-v-10 5-cp-19787321.html aspect, motor, performante, consum! eu ma refer la masina lu la anunt!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aspect ok, dar prea seamana cu asta :)) http://upload.wikimedia.org/......F_grey.JPG
Motor... Lapte praf, din gama Volkswagen 16v. Jucarii de blonde dupa gusturile mele.
Performante? Hmm... Se misca, asta e bine. Despre fratiorul mic, de 1.4 16v, nu putem spune acelasi lucru.
Consumul poate fi mic, daca e motor pastrat si condus cum trebuie, sau poate fi nu tocmai mic, cum considera unii ca "e normal" la un motor pe benzina (10-12% oras, 6-7% afara).
Despre masina din anunt nu ma pot pronunta; Sigur e pregatita de vanzare (polish, full service la spalatorie...) si pana n-o vad live nu-mi pot da seama ce e. Din poze pare noua, si sigur nu e asa. Am patit sa plec dupa masini care pe net pareau impecabile la aspect, iar in realitate daca le cumparam aveam sanse sa raman fara talon pana acasa, aveau nevoie de vopsitorie urgent.
Bisnita e bisnita, toate-s sub 250. 000km, unic proprietar, cu consumabilele schimbate, inclusiv distributia, si consuma 5%.
P.S.: Un prieten are una la fel dar din 2003, si zicea ca fuge. Intr-o zi era ofticat ca l-a sicanat un sofer de autobuz, pe drum drept, si nu putea scapa de el. Daca in camp, cu pedala in podea, un 1.6 16v nu reusea sa se indeparteze de un autobuz care se tinea lipit de bara lui din spate... Cand o sa faca VW motoare pe benzina, sa ma trageti de maneca.
P.S.2: Desi nu e TDI, il costa peste 300e revizia anuala, scor maricel dupa parerea mea, pentru un hatch de pensionari.