| Nikolassss a întrebat:

Ce consum ar putea sa aiba aceasta masina http://www.autovit.ro/seat-leon-C20349272.html "cica" la unii prieten de-ai mei ar consuma 20l% km este adevarat?

Răspuns Câştigător
| Deathblow a răspuns:

Asculta...tatal meu are un seat cordoba model limuzina si consuma 5 la suta in oras desi face taxi cu el...cu clima pornita consuma 6 la suta. Seat=motorizare volswagen. Despre leon nu stiu asa de multe, insa stiu ca nu consuma mai mult de 9%. Stii cum e, cand iti iei o masina, toti te descurajeaza, asculta-ma. Ia-o linistit pare frumoasa:*. Noroc! funda?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Intr-un oras aglomerat ca Bucuresti-ul depinde de stilul de mers dar in medie undeva la 14-15 cu clima pornita si pe la 16 daca te dai la ea si accelerezi si franezi brusc. In afara cam 10 daca alergi cu ea dar daca opresti clima si mergi legal cu ea nu sa fugi chiar si 8.5-9. Acum depinde si daca are rotile echilibrate, si ce cauciucuri are pe ea ca daca mergi cu cauciucuri de off road pe sosea automat trage mai greu, daca mergi prin zapada cu ea iarna iar trage mai greu si creste consumul, daca ai joc in articulatii, daca nu ai uleiul schimbat, daca nu ai rotile echilibrate, daca ai ambreajul tocit la fel creste consumul, daca ai 300.000 de km cu ea si motorul uzat iar creste. Eu am dat consumul pentru o masina buna!

| kurinkita a răspuns:

20 l/100km iti consuma masinile cu motor de 2 ori mai mari (exceptie motoarele Wankel, care si cele de 1, 3 consuma pana la 18-20), nu motoare de 2 litrii. Chiar daca are 240 CP, nu are cum sa consume asa mult.

| Tiberiu4 a răspuns:

Depinde de masina daca e pe cutie hidramata daca e pe manuala vreo 14%winking

| Fabyx11 a răspuns:

Poate consuma intre 5-15%.

| DeRyN a răspuns:

Intre 12-15 happy.