| GraveDigger91 a întrebat:

Pareri motor 2. 0TSI (Seat Exeo ST 2010) Am auzit probleme despre consumul de ulei si pompa de inalta? Dau funda, nu prea am gasit materiale pe internet

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă nu vrei probleme și nu îți pasă decât să te ducă din A în B, evită VAG.

Dacă tot iei VAG, ia Audi sau vw, seat Skoda și restul sunt clasă inferioară.

Dacă vrei fiabilitate maximă mergi pe japoneze, franceze.

| aIexica2024 a răspuns (pentru Frank51):

Mananci rahat la fel ca turbinanogod.
Am trecut de 470.000 km fara sa desfac motorul cu un 2.0 tsi din 2009, l-am vandut si inca merge perfect.
Nu consuma mai mult de jumatate de litru la 10.000 km. avea si stage 1 facut.Injectoare originale.Lanturile de distributie (sunt 3) se schimba la 200.000 km.Intinzatorul hidraulic trebuie schimbat mai des la 80.000 de obicei., ca de acolo pot sa mai apara probleme in functie de lotul de fabricatie.Costa 200 de lei.
De doi ani am un vag2.0 tdi si am facut 100.000 km fara cheltuieli.
a trebuit sa schimn placutele de frana si anvelopele de doua ori, nenorocitii astia de la Vag, nu tin placutele si anvelopele mai mult de 50. 000km.
rolling on the floor

| Frank51 a răspuns (pentru aIexica2024):

Niciodată n-am mâncat rahat, te las pe tine să faci acest lucru, de altfel tocmai l-ai mâncat singurel spunand că cel mai păgubos motor din gama vag nu are probleme.

Faptul că mai există câte un exemplar ok nu scuză alte sute de mii, trăiești într-o lume a ta.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

E acelasi motor ca de pe Audi B8. Destul de cunoscute problemele de consum de ulei, injectoare, lant de distributie, etc. Lumea cam fuge de ele. Dupa mine mai bine cumperi un 2.0 TDI cand e vorba de grupul VAG.
P.S. Eu am avut in familie la un moment dat 2 Exeo 2.0 TDI 143cp ( acum mai avem 1) si nu am avut probleme notabile.