| anonim_4396 a întrebat:

Pe bune chiar nu se mai stie nimic despre taxa auto sau impozit?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ba da. Taxa auto e scoasa, impozitul in funcție de cilindree.

| uncetatean123 a răspuns (pentru regis):

Ma refeream la noua viitoare taxa de poluare, in functie de euro, co2 si capacitatea motorului

| regis a răspuns (pentru uncetatean123):

Deocamdata nu exista o astfel de taxa, din cate stiu nu exista nici macar un proiect de lege. Tot ce s-a vehiculat pana acum a fost doar la nivel de discutie.

| uncetatean123 a răspuns (pentru regis):

Ce discutie? Citez!
"O înlocuire a timbrului de mediu ar putea avea loc în luna martie a anului viitor, înainte de aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli al Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM), a declarat Graţiela Gavrilescu, ministrul Mediului, în cadrul audierilor din comisiile de specialitate pentru aprobarea bugetului ministerului de resort pe anul viitor.
'Bugetul AFM va fi aprobat undeva în martie - aprilie, anul viitor. Sper ca, până atunci, să avem o înlocuire a Timbrului de mediu, conform directivelor europene. Vrem ca poluarea să fie diminuată. Nu ştiu cum va ieşi forma finală a acestei penalităţi pentru maşinile care vor polua şi sper ca, în martie anul viitor, înainte ca bugetul de venituri şi cheltuieli al AFM să fie aprobat, să avem şi o formă finală. Principiul va fi acelaşi, adică 'Poluatorul plăteşte!'. Amprenta trebuie să fie neapărat carbonul ca emisie"
Deci garantat va fi o taxa, dar probabil trebuie sa mai asteptam 1-2 luni pana ce se concretizeaza mai bine, aiurea e ca nu se mai zice absolut nimic.

| regis a răspuns (pentru uncetatean123):

Ai citat cumva dintr-o lege? Sau macar dintr-un proiect de lege? Dintr-o ordonanta de urgenta macar?
Nu, e un citat dintr-o declaratie a ministrului mediului, dintr-un guvern anterior, care conform citatului isi exprima o speranta. Deci asa cum spuneam, e la nivel de discutie.

| uncetatean123 a răspuns (pentru regis):

Mda acu au aparut niste stiri, total confuze si nimic concret, deja sumele sunt altele si... numai inteleg nimic.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata au fost doar discutii, nu se stie cum va arata aceasta taxa, daca va fi separat sau inclusa in impozitul anual.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe bune

| uncetatean123 a răspuns:

Da VESTI NOI! se pare ca impozitul nu are sanse sa scada...
https://goo.gl/XuENoi