| alexsaxx2323 a întrebat:

Pentru cine are skoda octavia 1.6 I 2000-2004
Vreau sa-mi cumpar si eu o asemena masina deoarece sunt euro 4 si taxa de prima inmatriculare esti foarte ieftina
Vreau sa stiu daca sunt motoare bune?
Sunt defectuoase?
Consuma multa?
Care stie un consum aproximativ si cu ce turatie circula
Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut Octavia 1.6, dar era 1.6 8v de 75cp. Tu banuiesc ca te referi la motorul 1.6 16V, de 105cp, care teoretic e echivalentul lui 1.9 TDI. Practic, e foarte sensibil motorul, piesele pentru el nu sunt tocmai ieftine, si probleme sunt multe. Nu prea are 'viata' in el, mai ales la viteze mari (majoritatea sunt lesinate peste 120lm/h), consuma ulei, si nu justifica in nici un fel cei 105cp cu care se lauda.
Motorul pe care l-am avut eu, de 75cp, nu consuma ulei, e foarte rezistent, l-am abuzat in ultimul hal, dar consuma multisor, si era prea mic pentru caroseria Octaviei. Chiar si asa, am ramas in drum de doua ori cu ea: o data s-a ars bobina de inductie, a doua oara mi-a sarit o conducta de la rezervor.
Despre Octavia in general: mi s-a deschis capota in mers de doua ori, era mare si inghesuita, confort mai prost ca in Dacia 1310, majoritatea sunt chele de dotari. A mea avea inchidere centralizata (singura dotare), si aia defecta... Ma incuia afara, chiar si cu motorul pornit. Caroseria e construita pe platforma de Golf 4, o caruta simpla si instabila. Problema e ca Octavia e mai greoaie decat Golf, si se simte ca o caruta pe apa... Balansa in draci in curbe, subvira ca cea mai penibila masina.
Singura bila alba o dau pentru rezistenta caroseriei, nu sunt probleme cu rugina deloc, iar in caz de accident, e solida. Usile se inchid frumos, nu apar probleme cu linia.
La ce turatie se conduc? Pai ca la orice motorizare pe benzina VAG, in treapta a 5-a, la 100km/h treci deja de 3000rpm. Se conduc turat! Mai ales ca alea pe benzina n-au nici o idee de cuplu pana dupa 3500rpm.
Din cauza ca sunt moarte la cuplu, se si mananca discurile de ambreaj repede...
Sincer, am fost mult mai multumit de ciururi de masini cumparate la bani de bicicleta, decat de Skoda. Am avut si un Logan 1.4, tot 75cp, si era mult peste Octavia, la putere, consum si fiabilitate. Nu mai zic, ca scaunele din Logan 1 facelift (de care am avut), sunt mai bune si decat cele din Passat b6 (putoii sa se abtina).
Cu placere!

2 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Man eu nu am skoda,in schimb iti spun din punctul meu de vedere,tot ce e grupul vag(vw,audi, seat, skoda,)sunt motoare destul de fiabile, mai ales benzina, in schimb diesel, cele mai bune is 1.9de 2.5 sa nici nu te apropii.Bafta.

| Timotei_Raican_1980 a răspuns:

Eu nu am masina, dar sunt sigur ca Skoda are aceleasi motoare ca Vw si Seat, iar aceste motoare sunt foarte bune, deci Skoda este o masina foarte buna la motoare. Sper ca ti-am fost de ajutor!