| Adriann007 a întrebat:

Pentru permis de motocicleta ce trebuie sa stiu?
Ma intereseaza acte, scoala, taxe, examen, traseu, etc. Daca recomandati o anumita scoala in Bucuresti.
Se mai da sala daca am deja carnet categoria B de peste 10 ani?
Daca dau pentru o categorie moto mai mica trebuie sa fac din nou scoala/sa dau examen pentru o categorie superioara?

Răspuns Câştigător
| Laur195 a răspuns:

Eu cand am facut scoala pentru categoria A in 2015 m-a costat undeva in jur de 1800 de lei. Trebuie sa dai si sala si poligon si traseu. Actele sincer nu mai stiu, din ce imi aduc aminte permisul pe care il detii in momentul de fata, cazier, fisa medicala ca la categoria B. Nu e greu deloc examenul, recomand sa te inscrii la scoala AMI. Bafta multa!

3 răspunsuri:
| Cedry2k8 a răspuns:

Cu B poti conduce doar scutere cu capacitate cilindrica 50cmc.
Deci se da examen. Si da, din pacate o sa dai si sala si orasul.

| Adriann007 explică (pentru Cedry2k8):

Intrebarea mea nu era asta, ma refer la motociclete nu la scutere, categoria AM care este automat cu categoria B. Ma intereseaza daca dau pentru A1 pot sa dau pe urma pentru A2/A si mai trebuie sa fac scoala, sa dau examen etc?
Va rog sa cititi tot mesajul si sa raspundeti cu informatii utile si la obiect.
Cine are motocicleta stie.

| florin926481f a răspuns (pentru Adriann007):

La fiecare categorie se face scoala si se da examen.Adica daca tu ai A2 si vrei sa treci la A trebuie sa faci iar ore si sa dai examen.Scoala o sa te coste in jur de 1000 lei, poti incepe din primavara si vara ce vine sa te bucuri de sezon asa cum trebuie. Daca inveti si asculti de instructor o sa fie usor, bafta!