| nelly_3965 a întrebat:

Poate cineva sa-mi spuna cat costa inmatricularea la o masina euro 3 W Golf 1, 9 Diesel din 2004 adusa din Germania, asa apoximativ?

6 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Undeva la 2000 euro cred. Dar pentru un calcul clar trebuiesc mai multe informatii. Daca vrei, te pot ajuta sa inmatriculezi masina fara sa platesti taxa sau sa iti recuperezi banii. Da-mi mesaj daca esti interesata.

Av. Horea Bortan

| nelly_3965 explică (pentru visatorul78):

Multumesc, e mult de tot dar eu vreau sa platesc, nu sunt amatoare de chilipir fiindca nu vreau sa ma-ncurc. Poate as fi asteptat un raspuns mai concret de la cineva care nu e implicat...

| visatorul78 a răspuns (pentru nelly_3965):

Pai nu tin nici o parte aici. Iti vorbesc din postura unui avocat care a castigat pana acum peste 100 de procese similare. Incepand cu anul 2008, toti cei care au demarat procese au castigat banii inapoi. Nu e vreo smecherie. Taxa de poluare, in forma in care este aplicata in Romania, este contrara mai multor prevederi constitutionale si comunitare (europene). Chiar si Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO, probabil ai auzit) s-a pronuntat ca taxa romaneasca este nelegala si abuziva. Da un google pe taxa de poluare si vei vedea despre ce e vorba. Nu discut despre smecherii cu inmatriculare in Bulgaria, ci inmatriculare normala in Romania, urmata de actiune in instanta si de Finante care iti dau banii inapoi. Este o operatiune perfect legala si normala, as spune. Cauta informatii pe google si, daca esti interesata, cauta-ma. Cred ca pana acum peste 90% din romanii care si-au adus masini second hand si-au luat inapoi banii pe taxa.

| visatorul78 a răspuns (pentru nelly_3965):

Iar un raspuns mai complet...pt un calcul corect ai nevoie de mai multe detalii, care apar in cartea de identitate a masinii. Eu ti-am calculat in mare.
Uite, exemple cate vrei
https://www.google.ro/......https?/

| nelly_3965 explică (pentru visatorul78):

Multumesc, felicitari pentru reusite desigur mai intai zilele astea se decide ce masina ne luam, poate sa fie euro 4 am inteles ca se plateste mai putin, apoi sa vadem ziceam si eu asa...am auzit ca se pot recupera banii, dar omului pana n-a luat. nu-i suna bine chestia cu un proces...cred ca ma-ntelegeti.happy

| visatorul78 a răspuns (pentru nelly_3965):

Daca este euro 4 cu atat mai bine. Sunt discutii pentru modificarea normelor de impozitare. Iar impozitul va fi calculat in functie de norma de poluare a motorului... ceea ce inseamna ca pentru motor euro 4 impozitul anual va fi mult mai mic decat la euro 2.
Iar in legatura cu procesul...nu e nimic de speriat. Pur si simplu instanta este locul in care doua parti isi sustin drepturile in fata unui judecator. E exact aceeasi situatie in care te certi cu cineva, iar un prieten mediaza conflictul. Dar ca se respecta o anumita procedura. Din pacate aceasta lege cu taxa de poluare este un abuz al autoritatilor; taxa nu respecta legea. Si atunci te folosesti tot de lege ca sa ti se respecte drepturile tale.