| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a întrebat:

Poligoanele si parcarile sunt considerate drumuri publice? daca nu unde se mai poate conduce in voie fara permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002, art.6, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;". Rezulta ca poligoanele si parcarile nu sunt drumuri publice. Poti conduce in voie in curtea casei ori pe un camp. Numai bine!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai conform legii nici pe camp nu ai voie sa conduci fara permis. In poligoane daca administratorul poligonului permite ai voie dar pe cand legal nu ai voie fara permis!

| Andu_7395 a răspuns:

Nu sunt drumuri publice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai sigur fara permis mergi pe negru

| atvLoVeR a răspuns:

Pe coclauri!