| AlexCraioveanu28 a întrebat:

Pot cumpara o masina si in loc de act vinzare cumparare sa fac o procura de donatie? Am un prieten care isi vinde masina si o are inmatriculata pe Romania dar sa judecat si na platit taxa acuma el zicea sa mi-a dea mie si sa nu mai platesc eu taxa sa-mi fac o procura este posibil?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Donatia nu este o procura ci un contract cu titlu gratuit si trebuie incheiat in forma autentica la un notar public. Si la acesta va trebui sa platesti timbrul de mediu, daca vrei s-o inmatriculezi pe tine.
O poti folosi tu, fara sa o inmatriculezi pe tine, in baza unui contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit).