| AlexCraioveanu28 a întrebat:

pot conduce masina fara sa fie pe numele meu, cu procura? Vara trecuta am cumparat o masina si proprietari nu au platit taxa de timbru la ea dar au reusit sa o inscrie pe ro probabil sau judecat etc. in fine am mers cu ea asa cateva luni fara sa fie pe numele meu doar cu asigurarea, masina n-am trecuto pe numele meu deoarece taxa de timbru era prea mare. ce vreau eu sa intreb este daca pot lua legatura cu proprietarul sa-mi faca o procura de donatie a masini sau cv de genul sa pot merge cu ea fara probleme etc. mentiomez ca momentan sunt plecat revin in tara la vara asa ca trebuie sa platesc impozit alte chestii la masina?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie ca masina sa fie pe numele tau pentru a o putea conduce o masina, poti intampina insa probleme la iesirea cu ea din tara, pentru asta fiind necesar acordul scris al proprietarului.
Exista insa varianta de a incheia un contract la notar, pentru a fi cu actele perfect in regula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti face o procura sa o conduci tu, insa toate taxele, inclusiv asigurarea trebuie facute pe numele proprietarului

Răspuns utilizator avertizat