| nokia6120 a întrebat:

Problema! Va salut, am pierdut traducerile actelor auto, presupun ca le am prin casa, dar chiar nu sunt de gasit, o sa incerc sa le mai caut intre timp, dar vreau sa intreb: pot merge la anaf pentru achitarea platii taxeim, iar pe urma la politie, si sa termin cu inmatricularea masinii, fara aceste traduceri ale actelor? mentionez ca actele masinii sunt in lb germana. eu cred ca se pot descurca cei de la anaf sa inteleaga ce emisii are masina, cmc, putere(kw) si etc, cum pot si eu sa inteleg.
daca nu se poate, credeti ca, daca voi merge la traducator, ar putea sa mai aiba ceva, cumva, sau trebuie sa platesc iar sa le fac? va rog mult, ajutati-ma. (cei care se pricep)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Traducatorul are un exemplar din traducerea facuta si iti poate da o copie sau face iarasi traducerea, daca ai originalul.
De asemenea gasesti la notarul care a legalizat semnatura traducatorului.
La ANAF n-o sa se ia in considerare emisiile si celelalte elemente din documente, acestea se stabilesc de catre RAR, trebuie sa faci omologarea sau inspectia tehnica periodica.

| darrio2007 a răspuns:

Platesti din nou traducerea.

| WXYZtraduceri a răspuns:

Bună ziua,

Cea mai bună variantă ar fi să te duci la traducătorul care a efectuat traducerile. Ar trebui să găsească în arhivă traducerile tale si ar putea să îți elibereze duplicate.

Dacă nu reușești să iei legătura cu traducatorul care a efectuat traducerile, poți reface traducerea actelor auto la "WXYZ Traduceri" - Biroul de Traduceri Interpretariat Apostilare și Supralegalizare - http://www.wxyz.ro/

Succes