| TuRneR01 a întrebat:

Recomandati achizitionarea unei motorete la 16 ani... cu Carnet A1. O motoreta de 125 cm? ...Are rost sau mai bine sa pastrez bani sa iau masina la 18?

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Eu spun ca mai bine pastrezi tu banii pana la 18 ani, mai adaugi cativa si iti iei o masina, daca tu vrei sa iti iei cu adevarat o masina, ca incepator iti recomand volvo v40, costa putin, din punct de vedere calitativ intrece opel astra g in toate punctele de vedere, pana si golf 4 este depasit de v40winking am dat 2000 euro pe un volvo v40 din 1997 cu toate conditiile [clima, tapiterie piele peste tot, full electric, incalzire geamuri oglinzi scaune, stabilitate foarte foarte buna, siguranta unui volvo din 1996 depaseste siguranta ce o ofera un vw golf 4 de prin 2002! masina mea are motor 2.0 i avea si GPL 140 cai putere, mie mi se pare foarte convenabil, masina mea consuma 8.5 litri la 100 km, am prins pe autostrada 180 kmh, mergea mai tare dar nu am vrut sa exagerez, asfaltul fiind umed, de la 120 kmh masina se aseaza pe strada foarte bine, are o aerodinamica foarte buna, din orice parte ar bate vantul, nu se simte, foarte stabila masinawinking eu recomand! si la -15 grade a pornit la sfert de cheie cu motorul rece [dimineata]

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

Mai lipseste sa zici ca are si rotile rotunde.

De unde pinguini verzi ai scos aia cu depaseste siguranta ce o ofera un golf 4 "de prin 2002" si ca golf 4 e depasit? Mi se pare aiurea comparatia.
Si in plus volvo-u ala si un golf 4 din '98 au acelasi nr. de stele la siguranta ocupantilor cat si cea a pietonilor

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, daca nu iti convine ideea ca volvo este mai bun decat multe alte marci, nu te mai uita, volvo a obtinut 25 de puncte si golf4 a obtinut 24, este totusi o diferenta! si anii, 1996 si 1998 de exemplu, cum ai spus tu. si ca design este depasit golful, daca nu iti convine ceva compara volvo s80 cu golf 4 din 1999 si vezi ca este o mare diferenta, volvo a scos airbagul pentru pietoni pe modelul v40 din 2012, sa vezi anul asta cum marcile germane se iau dupa volvo, sa vezi, si daca fac masini cu airbag pentru pietoni abia peste un an inseamna ca sunt cu mult in urma fata de volvo.si aici este o chestie gen haters gonna hate, cui nu ii place afirmatia mea sa o ignore. nu am scris aici pentru a fi contrazis de copii de 12 ani care habar nu au ce este despre masini, numai numele marcii este de ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

Sa imi convina? Cum vine asta? e batut in cuie ca volvo e mai bun? La capitolul siguranta da, (avand in vedere cate au descoperit ei) dar punctul ala diferenta intre cele doua masini nu face mare socoteala.

Tie nu ti se pare absurd sa compari o limuzina cu un hatchback? Compari vaca cu oaia?
Se vede ca esti fain inrait volvo si ca oriunde postezi zici numai de volvo volvo si ca o tii doar pe a ta.dar mai deschide-ti mintea.

Ca design, iarasi, compari hatchback cu limuzina. ceea ce e cam aiurea. Si in plus, aici e o chestie de gust. De exemplu, mie nu imi plac farurile din spate de la volvo s80, ca sunt muult prea mari. Design la usi, la fel, aiurea, nu sugereaza nimic, iar masina e cam patratoasa.
Si de golf 4 se pot ''critica'' multe. Aici fiecare cu parerea lui.

Afirmatii din astea cu copii de 12 ani gasesti si in cs de la aia care sunt tari ..in fata ecranului.

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, si eu cand vorbesc cu prietenii despre masini etc ei numai cu vw cu audi mercedes astea le vad tari, cand spun ceva despre volvo nu prea ii intereseaza, eu ma intreb, ce nu este in regula cu volvo? ar prefera opel in loc de volvo spunand ca opel este mult mai evoluat [era sa fac stop cardiac cand am auzit asta], si de multe ori cand spuneam despre performanta si tehnologia ce este folosita la fabricarea masinilor, motoarelor volvo, siguranta ei totusi nu credeau ba nu stiu ce ba ca nu sunt bune ba ca se strica repede ba ca sunt scumpe piesele ba ca nu stiu ce mai are ba ca aia ba ca cealalta, mie un lucru imi place la volvo si respect firma din punctul asta de vedere, de cand a fost infiintat volvo, si-a produs singur motoarele, nu a cumparat motoare de pe audi bmw sau mercedes cum fac celelalte marci nemtesti, nu a folosit motoare in V cu toate ca au scos putere foarte mare din motoare, sunt volvo de prin anii 80 cu motoare originale si cu 500 000 km parcursi, si inca mai merg masinile, mie nu imi convine ca oamenii nu pot vedea calitatile unui volvo, toti se iau dupa nume, de exemplu 'volvo, nu e cine stie ce pentru ca s-a vandut chinezilor si e marca praf' am o corectie de facut, daca s-a vandut in china, nu inseamna ca de acum vor fi mai proaste nu stiu ce, ba chiar au evoluat deoarece merg pe aceleasi principii, suedia face schitele, designul, motoarele, china doar se ocupa cu, conducerea. daca era sa se vanda total chinezilor acum volvo era vai de el, siguranta era una vai de ea, designul nu mai zic... eu am comparat cu golf 4 deoarece este considerata o masina buna, fiabila etc..., problema cea mai mare este ca volvo nu se poate compara cu alte masini clasice[ normale sa zic asa ] de exemplu tu spuneai ca volvo s80 are designul cam patratos, ok, dar totusi golful are interiorul patratos, mai ales usile la interior si chiar la exterior, farurile din fata nu prea au design, au forma clasica a versiunii 3, nu s-a schimbat in mare parte si seamana putin la interior cu passatul din 2002 cam asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu mi se pare ca golf 4 are usile patratoase, in fine, cum am zis, fiecare cu parerea lui.

Intr-adevar volvo este cam subestimat avand in vedere cate au adus la capitolul siguranta, dar astea care ''le urasti'' tu audi, bmw, vw au luat fata oamenilor cu atatea reclame / si sa fim sinceri, audi are un design chiar fain si intr-adevar se vad diferentele la fiecare masina noua pe care o scot. (la exterior ma refer)

Asta cu piesele scumpe la volvo am auzit si eu, si tooot circula vorba asta cum vine vorba de volvo. Desigur, si audi / bmw / vw sunt scumpe ca de, le platesti firmele. De exemplu, la audi, 3 curele + rola intinzatoare + manopera te scuteste de vreo 600 de lei.
Are un coleg un volvo xc60, negru, intr-adevar arata frumos. Iar tatal lui i l-a luat pentru ca a vazut ca e destul de sigur thinking

| viotedy a răspuns:

Yamaha yzf 125. daca nu-ti doreai sa mergi pe 2 roti nu mai aveai permis.pana la masina mai ai 2 ani.cine-ti recomanda masina nu stie ce placere e sa mergi -mai ales vara-pe moto.