| pitcrv a întrebat:

Sal TPU am o leganza 1, 8 benzina +gaz.
Am o problema cu ea cand o trec pe gaz se opreste motoru, ca sa merg cu ea pe gaz trebuie sa o scot in exterior si sa merg peste 2000 turometru ca alfel merge in suturi, da rateuri. Daca calc frana mi se opreste motoru daca reusesc cand vreau sa plec cu ea de pe loc pe gaz scoate un sunet gros si da rateu si abia ia pleaca, are si momente cand se opreste motoru nu stiti care ar fi problema, iar cand o trec pe benzina la inceput merge mai greu iar dupe ce se duce gazu din motor merge perfect.
Stiti care ar fi problema

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca pe benzina merge bine, e evident o problema a instalatiei de gaz. Nu sunt prea multi cei care se pricep la asta, prin urmare cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la firma care a montat instalatia, probabil e o problema de reglaj. Reviziile la instalatie sunt la zi?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este clar de la instalatia de gaz daca pe benzina merge ok. Cel mai probabil este din cauza presiunii gazului sau senzorul de siguranta al instalatiei acestea sunt principalele probleme cand vine vorba de o instalatie de gaz si dupa simptome si la tine este tot senzorul de vina!

regis
| regis a răspuns:

Invatatura de minte. Sunt piese care nu se cumpara second; nu ma pricep la instalatiile de gaz, dar probabil si plamanul de care vorbesti este o piesa la care varsta conteaza. Nu zice nimeni sa nu iti cumperi din dezmembrari ornamente, piese de caroserie, geamuri, faruri, stopuri, diverse accesorii si alte asemenea. Dar niciodata nu i-am inteles pe cei care cumpara consumabile, componente ale motorului aflate in miscare, piese care se schimba dupa un anumit numar de kilometri, senzori care se deterioreaza in timp samd.

| pitcrv explică:

Am mers la o firma de instalati gpl si mi-au zis sa plamanu e dus am cumparat altu second si la fel imi face cei de acolo mi-au zis ca e la fel sad

| juventinu a răspuns:

Nu iti mai lua piese second, decat daca ai nevoie de piese care apartin de caroserie!