| mihay198722 a întrebat:

Sal TPU, am un opel astra f 1, 7 diesel si de ceva timp incoace imi face figuri schimbatorul, nu imi mai intra in marsalier, in loc de marsalier imi intra in treapta 1 si cand dau in treapta 1 intra in treapta 3 sau cand reduc din a treia in a doua intra in a patra,mentionez ca nu caraie cutia de viteze nu face nici un zgomot,intra usot in viteze, pe cine am intrebat mi-a zis ca e uzata piesa aia din plastic ce e sub inelul ala ce ridica tija cand bag in marsalier, cine imi zice ce sa fac ca ma enerveaza ca nu pot da in spate sad

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Cel mai probabil ai probleme cu timoneria, foarte rar se intampla la astra sa se strice cutia.

Du-te la un mecanic si o sa afli simptomul exact.

| mihay198722 explică (pentru Intruder19):

Tocmai asta am zis ca cutia merge super fara nici un zgomot, tot asa mi-a zis si altcineva ca timoneria e problema

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai probabil sta motorul (impreuna cu cutia) stramb, si de aici decalajul timoneriei.
Mergi la un mecanic sa verifice starea tampoanelor de la motor.
Am avut problema asta la un Kadett, daca mergea cineva cu un levier si ridica motorul din partea cutiei, intra treapta 1 si plecam. Daca nu era ridicat, mai jos de treapta 3 si 4 nu "gaseam" nimic.

| mihay198722 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am verificat tampoanele, nu are joc, e prins bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihay198722):

Atunci inseamna ca e timoneria, si ar trebui inlocuita.
Si eu la Vectra 1.7 mai am probleme de genul asta, daca nu-s atent, intra 1 in loc de R, iar a 5-a se simte cam inghesuita... Dar am observat ca mai face figuri in functie de cum e inclinata masina, asa ca o sa verific prima data tampoanele.