| Robertutzuu a întrebat:

Sal TPU vreau sa va indreb daca la un scuter cu motor de 49 cm3 ardere interna prin scanteie cu o viteza care ajunge la 60km/h..nu ma indrebati dc asa prinde...
Deci am nevoie de 16 ani si de un atestat sau doarde16 ani?
Acum am 15 ani am voie sa merg cu scuteru respectiv cu casca?

3 răspunsuri:
| Robertutzuu explică:

Deci s-a schimbat legea...inainte mergea de la 14 ani cu motor ardere interna aprindereprin scanteie si sa prina max45km/h... acum iti trebuie neaparat 16 ani si un curs special nu?

| dru1darius a răspuns:

Da, trebuie sa ai impliniti 16 ani, si sa faci acel atestat, insa cu putina ''dare de mana'' o poti rezolva si inainte sa faci 16 ani

| andreiask a răspuns:

Iti trebuie atestat. Mergi sa faci un curs de legislatie, dai un test si daca il promovezi iti va inmana atestatul. Trebuie sa il ai la tine tot timpul cand esti pe scuter. Si casca si 16 ani impliniti. Bafta