| KaPy2 a întrebat:

Daca imi cumpar un atv pot merge cu el prin oras?
ma refer sa nu am nevoie de casca,asigurare,atestat sau permis ca la scuter, sa merg cu el si sa nu am probleme cu politia :d

Răspuns Câştigător
| catalin94 a răspuns:

Pentru a conduce atv iti trebuie permis de conducere categoria B, adica acelasi ca la autoturisme, daca nu detii permis de conducere se pedepseste cu dosar penal, restrictia de a mai detine permis de conducere pana la 21 de ani, sau inchisoare de la 1 la 7 ani dupa caz (conform legislatiei in vigoare)

| angel74dm a răspuns (pentru catalin94):

Ai doar în parte dreptate, dacă ATV-ul e sub 49 cmc nu-i trebuie permis, doar atestat, iar ATV-ul să fie înmatriculat şi să aibă asigurare. Nu-i trebuie nici măcar cască... De ce, rămâne un mister, deoarece pe scuter dacă te prinde fără cască, te amendează...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula cu el pe drumurile publice fara sa fie inregistrat, sa ai asigurare, sa fi implinit 16 ani si sa fi obtinut permis de conducere de categoria B1.

| TheSmith a răspuns:

De roti ai nevoie? PE CE LUME TRAITI?

| robertycanicolae a răspuns:

Ioan, Ai uitet si de casca.e obligatiorie ..Tot ce ai spus tu e corect. Doar ca mai era si casca