| mardeamor a întrebat:

Sall.am avut o masina pe bulgaria care cand am cumparat-o nu mi-am dat seama ca nu era in regula nu avea asigurare si in talon era alta culoare si intr. un final am fost prins si mi. a luat permisul pe durata cercetarilor procurorul de caz a trimis dosarul la parchet si mi. a spus ca s.ar putea sa ma aleg cu o amenda dar nu se stie sigur, ca nu e nimic grav deoarece am scris si in declaratie citez sunt o persoana de buna credinta care nu am stiut ce iau si masina a fost tinuta vreo 3 luni la udriste se presupunea ca era furata dar s. a dovedit a nu fi si am recuperat. o dar fara numere in fine, intrebarea mea este cat oare va mai dura pana imi recuperez permisul pentru ca a au trecut vreo 7 luni de la incident si ajutati.ma cu niste sfaturi ce as putea face va multumesc

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In termen de 30 de zile de la incetarea cercetarilor penale procurorul este obligat sa trimita la directia permise si imatriculari auto decizia de a-ti returna permisul. Poate dura chiar si 3-4 zile mai putin in nici un caz nu dar poate dura pana la 30 de zile ti-am spus depinde cate are pe cap procurorul, cat de harnic este ca sa faca sesizarea si asa mai departe. Dupa ce primesc sesizarea cei de la politie iti vor elibera in maxim o zi permisul dar posibil chiar mai devreme in Bucuresti dureaza 3 ore, in provincie se misca mai greu!

| mgtow a răspuns:

Du-te la politie si informeazate, cu putina mita ti-l poate aduce mai repede dar grija la cine dai sa nu te bage dupa gratii, cunosti Romania e plina de coruptie.